Author Archive

Přicházejí lidé z lidu

Libčické křižovatky č.1/2017

Vyšlo v tištěné podobě Libčických křižovatek číslo 1 / 2017.

Asi stále častěji se teď bude používat slovo lid – nebo „lidi“. Jak historie ukazuje, někdy jsou to všichni, jindy jen většina, která některým z menšiny pro výstrahu pověsí oprátky na krk. Je to zkrátka ošidné pojmenování, přitom jsme lid a lidi všichni, kteří máme tělo a mozek myslící. Pro výkon politické funkce by měla být hlavním předpokladem schopnost mozku uvědomit si zodpovědnost. A to zdaleka není podmíněno vzděláním, majetkem nebo sociálním postavením, jak ukazuje příklad z letošních nedávných voleb. (Pokračování textu…)

Stejné přání jako před 80 lety

Lidové noviny přinesly 29. prosince 1936 na první straně sloupek o svobodě slova, demokracii a diktatuře. I po těch letech jsou jeho myšlenky aktuální, a proto některé jeho části zveřejňujeme a hlásíme se k nim. Libčické křižovatky ve svých elektronických formách i tisku byly, jsou a doufejme, že i budou svobodné a otevřené necenzurované diskusi. To přejeme sobě i Vám čtenářům do roku 2017, v němž se bude volit právě mezi mírou demokracie a mírou vůdcovství.
(Pokračování textu…)

Rozhovor: Svoboda je možnost volby

Gabriela HavlůjováNa rozhovor přijela Gabriela Havlůjová z Kladna do Libčic v neděli dopoledne 27. 11. 2016. Potom pokračovala do Prahy na legionářskou konferenci. O čem jiném jsme si mohli povídat než o svobodě. Zajímavé je, že jen jednou řekla něco, co by se mohlo nazvat definicí svobody – tvoří to titulek rozhovoru. Jinak odpovídala v příkladech ze života. Je jí jednatřicet let, ale má v sobě zkušenosti mnohem starší, protože žije v intenzivním kontaktu s pamětníky našich moderních dějin. Ptal se jí Martin Sekera. (Pokračování textu…)

Rozhovor se starosty, kteří jsou jiní

Libčické křižovatky - tištěnéPříkladů dobrých starostů není nikdy dost. Sledovali jsme styl práce dvou mužů a jedné ženy. A položili jsme jim stejné otázky. Vedou Zákolany a Velvary, ty máme takřka za humny, Mšeno je asi tak na vzdálenost odpoledního výletu. Všichni tři mají smysl pro systematickou práci, schopnost spojovat a nadchnout lidi, chuť získat a vést větší dotační projekty. Každý z nich je po svém tím, k čemu náš pan starosta nadání ani vztah nemá, vizionářem. Svým obcím nedělají krátkodeché plastiky jejich architektonické tváře, rozhodují se po poradě s kvalitními architekty. A k tomu jsou ještě docela mladí. Za Křižovatky se ptal Martin Sekera. (Pokračování textu…)

Pozemky nad koupalištěm zbytečně provokují k otázkám o střetu zájmů

Když sedíte na dvou židlích - střet zájmů

Několik čtenářů našeho webu nám po shlédnutí videozáznamů z jednání zastupitelstva o pozemcích nad koupalištěm položilo prostou otázku: Jak je možné, že zastupitelé pan Urbánek, paní Lužová a pan Hudek mohou v bodech, které se toho týkají, hlasovat? Když patří mezi vlastníky těch pozemků, nebo k nim mají příbuzenský vztah, a tak jsou jasně v postavení konfliktu osobního a obecního zájmu? (Pokračování textu…)

Libčice jsou maloměsto

Názor: Martin Sekera

Na tom by nebylo nic špatného, kdybychom se mohli obejít bez toho, co negativní výklad pod slovem „maloměsto“ objevuje: závist, převahu soukromých zájmů nad obecnými, krátkozrakost, lenost, klientelismus, různé druhy zápecnictví, strach z otevřeného mluvení o problémech, ješitnost a aroganci těch, kteří drží moc rozhodování, i hloupost ukrývanou za bezobsažné fráze. U nás to ale není vada na kráse obyvatel města, je to nedostatek jeho vedení, jemuž chybí občanský vkus a schopnost slušně komunikovat s opozicí k prospěchu celku. (Pokračování textu…)

Nesnesitelná lehkost šikany

Tak dlouho si budeme namlouvat, že je vše v pořádku, až se to vymkne jakékoli kontrole. Tak dlouho budou učitelé přehlížet, že dítě ubližuje dítěti, až dítě ublíží učiteli. Protože ubližovat jen spolužákovi nebo spolužačce bude už nesnesitelně lehké, nudné a bezpečné.

Doporučujeme k přečtení názor / komentář Martina Fendrycha: Neskutečné týrání učitelky: Když stát vede mstivý Švejk, šikana se lehce stane normou
(nazory.aktualne.cz, 16. 2. 2016)

 

 

1 2 3