Author Archive

Liběhrad si odhlasoval klid na klídek

Psí hlava

Před čtyřmi roky jsem na slavnostním ustavujícím zasedání libčického zastupitelstva gratuloval zvolenému starostovi. Zprvu mne špatně pochopil. Nešlo o gratulaci ke zvolení, šlo o gratulaci k tomu, že dostal další čtyři roky k tomu, aby pochopil, co je to demokracie. Vyměřený čas uplynul a je možné bilancovat. Je to jednoduché. Starosta nepochopil.

(Pokračování textu…)

Potřebný nadhled

Libčické křižovatky č.3/2018

Vyšlo v tištěné podobě Libčických křižovatek číslo 3 / 2018.

Na facebookové libčické stránce se před časem objevovaly fotografie našeho města z ptačí perspektivy. Ve skutečnosti šlo však o záběry z dronu. Autor fotografií si na nich dal záležet. Byly skutečně dobré a zachycovaly mnohé části Libčic v nejrůznější denní i noční dobu. (Pokračování textu…)

Kolem kola

Libčické křižovatky č.2/2018

Vyšlo v tištěné podobě Libčických křižovatek číslo 2 / 2018.

Kolo neboli velociped zachránilo lidstvo před možným zhloupnutím a fyzickou degradací. Než bylo vynalezeno (a je to asi 140 let), nacházeli lidé své životní partnery v poměrně omezeném okruhu. Byl dán tím, kam se dalo dojít pěšky. Kolo, které se pohybuje zhruba pětkrát rychleji, tento okruh příslušně rozšířilo a genetická různorodost nabyla naprosto jiných kvalit. O příznivém vlivu na celkovou fyzickou i psychickou kondici jezdců nemluvě. (Pokračování textu…)

Všechny peníze jsou naše

Libčické křižovatky č.1/2018

Vyšlo v tištěné podobě Libčických křižovatek číslo 1 / 2018.
V poslední době jsem byl na několika akcích, na jejichž konci organizátoři děkovali za podporu. Soukromým sponzorům, jednotlivým osobám, firmám, ale i státním orgánům, krajským i místním úřadům.

Stranou nechám tu první skupinu. Soukromník či soukromá firma dávají peníze ze svého vlastního rozhodnutí a ze své vlastní kapsy. Za to jim patří dík a veřejná pochvala, které je nadějí, že podpora bude pokud možno mít pokračování. (Pokračování textu…)

Za Mamutíkem… (vzpomínky na Jardu Nováka)

Jarda byl o čtyři roky starší než my, kluci, co jsme se spolu bavili. To ho předurčovalo k tomu, aby byl náčelníkem. Říkali jsme mu Mamutík, protože šlo o hru na lovce mamutů. Na zahradě jsme vykopali jámu na mamuty, do které se chytil otec Novák. Poté se hry přesunuly do rokle nad dnešním koupalištěm. Bylo to skvělé, občas docela nebezpečné, tekla i krev….

(Pokračování textu…)

Kudy na radnici?

Libčické křižovatky č.1/2017

Sloupek vyšel v tištěné podobě Libčických křižovatek číslo 1 / 2017.

Libčické křižovatky jsou pojem. Pozor, výjimečně nemám na mysli tento úctyhodný list. Jde mi skutečně o to místo nad naším městem, které se oficiálně jmenuje Na zabitém, ale nikdo mu jinak neřekne než Na křižovatkách.

To místo je jakousi vstupní branou do našeho města, které ovšem odtud skoro není vidět. Po dlouhé době se tu silnice opravila, ale zdejší proslulá louže je zachována. Dobře však, že po nekonečném čekání zmizel k Chýnovu se svažující „tankodrom“ , který se nesmazatelně podepsal na stavu řady vozidel místních obyvatel. (Pokračování textu…)

Sloupek: Nesem vám noviny aneb Klídek a teploučko

2016-12-Libcicke-krizovatky-c3-16Tak už jsou zase tady, s tim jejich bulvárním plátkem, já to teda nečtu, ale píšou tam hrozný nesmysly, celej ten jejich spolek, prej mu řikaj Libčickej otravnej spolek, haha, dobrý žejo, no zaplaťbůh, že je k ničemu nepouštěj, kdyby jo, tak by se vidělo, jestli něco uměj, takhle můžou jen kafrat a prudit, pořád předhazovat, jak to dělaj jinde, teď dokonce ňáká Havlůjová, co je nám do ní, stejně jsou to v tom spolku jen přistěhovalci, jo to není, tak jako když jsme se sem přistěhovávali my, to byly doby, to kdyby někdo mlel pantem jako třeba voni vo tom zametači, to by s nimi předseda pěkně zamet, no to ten samet, to nám byl čert dlužnej, že mám pravdu, jo a eště do toho tahaj děti, co prej by chtěly, anketa, fakani, nezdravěj a vozej si zadek až před školu, kdyby jim ho tam aspoň zmydlili, když dělaj neplechu, ale to ne, (Pokračování textu…)

Potopa už je tu

Před dvěma roky jsem při slavnostním zasedání zastupitelstva gratuloval starostovi našeho města, že dostal čtyři další léta na to, aby pochopil, jak funguje demokracie. Polovina volebního období uplynula a já musím konstatovat, že tomu dosud neporozuměl. Posledním důkazem je jeho text s názvem Po nás potopa, který uveřejnil na webové stránce forumlibcice.cz. (Pokračování textu…)

Bohoušek a Černá hora

Černá hora

O historii našeho libčického hostince Černá hora by se mi lépe psalo, kdybych měl k dispozici brožuru někdejšího řídícího, onehdy mého skorosouseda pana Zeithamela. Popsal v ní údajně vývoj živností a podnikání v naší obci. Mnoho jsem o tomto dílku slyšel, ale nikdy jsem ho neviděl. Začínám tedy výzvou: Máte-li tuto brožuru doma, nebo víte-li o někom, kdo ji má, dejte mi vědět, velmi by mne zajímala. (Pokračování textu…)

1 2 3