Minulost překvapivě současná IV

HlavičkaLL-thmb

Naše milá obec mívala vždy trochu problémy s identitou a vlastní tváří. Uvědomil jsem si to při dalším pročítání Libčických listů

Novinářům, kteří navštívili v srpnu 1931 kvůli včelařství nedaleký Dol, se údajně líbily scenérie kolem Libčic, ale jak zaznamenaly Libčické listy: „..divili se, že na této (rozuměj libčické – PeS) straně vládne tak slabý turistický ruch, který by určitě prospěl našim obchodům i živnostem. V prvé řadě schází tu propagace Libčic a pak zrazují špatné silnice k nám.“ Inu, už zase se dá opakovat – jako by se nezměnilo zhola nic…
Zdá se to nemožné, ale ulice v naší obci nebyly dokonce dlouhou dobu pojmenovány. Ale proč taky, každý každého znal, lidé věděli, kde kdo bydlí a jak se kde říká. Dnes ulice jména mají, ale málokdo je zná v úplnosti. Libčické listy v květnu 1932 k tomuto tématu napsaly: „Naše velká obec neustále vzrůstá a také příliv nových občanů je značný, a proto bude dobře, když bude obecní rada pomalu uvažovati o pojmenování ulic, jak jsme se již loňského roku o tom zmínili, a doufáme, že dávné přání místních občanů bude konečně snad splněno“. Krátce nato se tak stalo…
Ten příliv nových občanů je nutno brát trochu s rezervou. Nejspíš šlo nejvýše jen o desítky lidí. Podle údajů ze sčítání lidu, které celostátně proběhlo v roce 1930, bylo ve sloučené obci Letky-Libčice-Chýnov 2991 osob. Libčické listy ovšem také ihned poznamenaly, že je to „značný vzestup od posledního sčítání“. Povšimněme si, že počet obyvatel Libčic se od té doby nijak výrazně nezměnil a o „přílivu“ nových obyvatel se mluví i v současnosti.
Zajímavé také je, že sčítání lidu z roku 1930 mluví o sloučené obci a uvádí jako integrální součást i Chýnov. Ovšem podle zápisu otištěného v Libčických Listech obecní rada projednávala tuto věc až v červnu 1932: „Zastupitelstvo osady Chejnova podalo žádost ob. úřadu Letky-Libčice o sloučení s obcí Letky-Libčice. Usneseno vyžádati si od osady Chejnov konkrétní návrhy a finanční stav osady.“
Zastupitelé jednali uvážlivě, ale možná v tom odkladu je i kousek sousedského trucování. K sloučení nakonec samozřejmě došlo. Ale dodnes jsou mezi Libčicemi, Chýnovem a Letkami patrné určité rozdíly. Stále je povědomí bývalého dělení. Chýnov začíná u Kameníčku. Letky za hospodou Na Radosti.
Nejen naše ulice měly problém s pojmenováním, dokonce i obec samotná. Pečlivý čtenář jistě postřehl, že oficiální název ještě ve třicátých letech zněl Letky-Libčice. V roce 1932 Libčické listy sdělily:„Ministerstvo vnitra má v úmyslu stanoviti pro obec Letky-Libčice jednotný úřední název Libčice n. Vlt. a žádá, aby obec usnesením ob. zastupitelstva zaujala své stanovisko. Pro tento název vyslovilo se také ministerstvo pošt a telegrafů a ministerstvo železnic“.
A v listopadu 1933 bylo hotovo. Libčické listy píší: „Z ministerstva vnitra se nám oznamuje, že ministr ustanovil výnosem č. 7130-33 pro místní obec Letky-Libčice úřední název: Libčice nad Vlt., takže ve styku s úřady se nesmí již název Letky-Libčice používati. Dosavadní názvy osad této obce zůstávají nezměněny.“ A tak jsme, díky ministerskému rozhodnutí, dostali ten přídomek – nad Vltavou. Ať tak či onak, je hezký….
A ještě něco. Ta naše obec má více než tisíciletou tradici. Právem se jí pyšníme. Ale jméno, které dnes užívá, není starší než devět desítek let.

Petr Schonfeld

Petr Schönfeld

 

 

 

 

 

 

 

 

Zatím žádné komentáře.

Odpovědět

Můžete použít tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>