Už víte, jak (a koho) volit do kraje?

Tento pátek a sobotu probíhají volby do krajských zastupitelstev. Jsou to tradičně volby s velmi malou účastí asi třetiny voličů. Těm, kteří dorazí, to ale dává poměrně velkou sílu spolurozhodovat o tom, kdo bude v příštím volebním období rozhodovat o dění v kraji. „Naši“ se do krajského zastupitelstva příliš nehrnou: po pozorném přečtení všech volebních lístků jsem sečetla jedinou kandidátku za Libčice nad Vltavou: Ilonu Chrtovou na volebním lístku ODS.

Proč a koho volit?

Pokud by snad někdo měl pocit, že se ho krajské zastupitelstvo netýká, tak se velice mýlí: pod správou kraje jsou například všechny rozbité silnice, které vedou do našeho města. Můžeme tedy volit toho, komu věříme, že do nich bude investovat. Kraj také spravuje řadu škol, zdravotnických zařízení, provozuje záchrannou službu, nemocnice, přispívá na sport a kulturu. A platíme si to my: kraj rozděluje naše daně, každý subjekt má ovšem svoje zájmy a záměry, které bude chtít prosadit. Kam na kraji jdou peníze z našich daní můžete zjistit zde.

Nechci nikomu dávat konkrétní rady, komu dát hlas. Nechte se inspirovat třeba volební kalkulačkou – můžete v ní najít shodu mezi vašimi prioritami a a volebními programy jednotlivých uskupení. Přimlouvala bych se jedině za to nevolit ty, kteří se v (krajských!) volbách vymezují proti problémům, do nichž kraj v zásadě nemá pravomoc zasahovat, a sami přitom žádné konstruktivní nápady nemají.

Jak volit?

Pokud tedy už víme koho, zbývá si říci jak – nebo si v tom nechat poradit od Nadace OSF, která se problematikou voleb dlouhodobě zabývá.

Do krajského zastupitelstva můžeme volit pouze jeden volební subjekt. Na jediném vybraném lístku lze udělit maximálně 4 preferenční hlasy. Pokud kandidát získá takových hlasů 5 %, posune se na kandidátce o místo výš. Málokdy se ale stane, že by byla „sestřelena“ jednička kandidátky. Pokud se vám tedy leader vůbec nelíbí, volte raději jiný subjekt.

Kdy volit?

Volební místnosti jsou otevřeny v pátek 7. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 8. října od 8 do 14 hodin. Svoji volební místnost najdete podle vašeho trvalého bydliště na Městském úřadě, v MŠ nebo v ZUŠ.

Volte s rozmyslem!

komentáře 3

 1. Petr Musil napsal:

  Poděkování všem, kdo přišli volit. Výsledek voleb v Libčicích se poněkud liší od středočeského i celostátního průměru, a to směrem, který se mi líbí.

 2. Petr Musil napsal:

  V letošních volbách do Krajského zastupitelstva odevzdalo svůj hlas v Libčicích nad Vltavou celkem 846 z 2630 (32.17 %) oprávněných voličů. V Libčicích n. Vlt. zvítězili STAN s 22.35 % před ODS s 16.05 % a ANO s 13.91 %. Více než 5 % hlasů ještě získaly: KSČM (9.27 %), TOP 09 (8.56 %), Česká pirátská strana (6.42 %) a koalice KDU-ČSL, SZ, SNK ED (5.23 %). Blíže viz http://www.volby.cz/pls/kz2016/kz311?xjazyk=CZ&xdatum=20161007&xkraj=1&xobec=539414

  • Petr Musil napsal:

   V uvedeném výčtu mi vypadla ČSSD s 8.68 %. Omlouvám se všem voličům a sympatizantům ČSSD.

Odpovědět

Můžete použít tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>