Prezentace návrhu dostavby náměstí

mo10_42-43_Mseno-3Pokud pravidelně nesledujete elektronickou úřední desku, mohla vám ta zpráva uniknout. Tak tedy: přístí středu, 14. prosince od 19.00 se bude v rámci veřejného zasedání zastupitelstva prezentovat „architektonický návrh dostavby náměstí Svobody!“

Prezentace bude podle pozvánky na pořadu hned jako první bod, tak doražte včas!

Rozsah návrhu ani jeho zadání se naší redakci zjistit nepodařilo. Víme však, že náměstí Svobody je poměrně velký kus území Libčic. Začíná naší centrální křižovatkou před městským úřadem a pokračuje kolem Sokolovny až nahoru ke koupališti. Jde tedy o velkou příležitost významně změnit vzhled našeho města. Nenechte si ujít šanci seznámit se se záměrem a třeba k němu říci své.

P.S. Kdo pozná, odkud jsme si vypůjčili ilustrační foto? Nápovědou budiž, že jde o středočeské město, které zvládlo rekonstrukci náměstí na jedničku.

komentářů 13

 1. Martin Šimon napsal:

  Marně hledám jakékoli materiály k tomuto architektonickému návrhu na webu města. Proč to tam není? To by se minimálně slušelo.
  Přijde mi divné, že by se autorizovaný architekt za svoji práci tak styděl, že by ji nechtěl mít veřejně dostupnou. Navrhuje snad veřejný prostor, ne? Nebo snad budeme mít na návsi vojenský řopík?

 2. Michal Nehasil napsal:

  Třeba chtějí autoři představit návrh nejprve osobně a k diskuzi bude dán po později. To by mi dávalo smysl… Uvidíme zítra.

 3. Ilona Ptáčková napsal:

  Aktuálně za zastupitelstva – ohledně architektonického návrhu se diskutovalo více jak 2 hodiny, rada města chtěla opravdu projekt poprvé představit s osobní účastí architektů, včetně celkové presentace s vysvětlením všech detailů.
  Bylo přislíbeno, že se projekt následně hned objeví na webu města.

  • Ilona Ptáčková napsal:

   Máme před sebou další nadcházející zastupitelstvo 8.2.2017 a představení možné úpravy náměstí na webu města stále není. Slíbeno bylo v polovině prosince.
   Že by si opět občan zasloužil jen sliby?
   Jako zastupitelé jsme již dostali do rukou odhad cen nemovitostí, u kterých město uvažuje s výkupem a následným zbouráním pro možnou proměnu libčické křižovatky na libčické náměstí.
   Návrh byl odpresentován jen jeden, přitom se nabízí možností mnohem více a rozhodně jedna studie a jeden odhad ceny nemovitosti nemůže být dostačujícím argumentem pro rozhodnutí zda vykoupit a zbourat, vykoupit a nechat ladem nebo nevykoupit vůbec, či vykoupit nemovitosti jiné.
   Faktem zůstává, že si občan zaslouží být od radnice informován, o čem vůbec začíná být řeč.

 4. Martin Šimon napsal:

  V Libčicích je řada veřejných infrastruktur nebo infrastruktur pro veřejné akce, pro které není rozumné či dostačující využití. Koupaliště zeje většinu roku prázdnotou a občané ho neuvěřitelným způsobem dotují. V kulturáku se děje pár akcí za rok a občané ho taky neuvěřitelným způsobem dotují. Atd, atd. Navíc tu máme několik budov, kde byly dříve služby – obchody, které teď nejsou využité. Všichni je vídáte každý den, nikdo do nich neinvestuje. Vinárna se neudržela, cukrárna se neudržela, hospod je méně, minulý provozovatel koupaliště to vzdal, i vlakové nádraží nám zavřou, atd. Ptáte se proč? Protože se změnila skladba obyvatelstva Libčic a lidé mají jiné potřeby, než před 50 lety. Může a nemusí se vám to líbit, ale je to fakt, podle kterého by se měl každý rozumný člověk řídit ve svém ekonomickém rozhodování. Vybudováním pár králíkáren na kopci se ty trendy nijak nezmění.

  Opravdu si myslíte, že v takových podmínkách je rozumné stavět další barák? I když vůbec nevíme, jestli něco takového potřebujeme? Neviděl jsem žádná data ani analýzu, která by výstavbu dalšího baráku ospravedlnila. Je to jako postavit skatepark vedle domova pro seniory a pak se seniorů ptát, jestli budou jezdit na prkně. Nebudou. Přijde mi trochu liché postavit další barák jen proto, abych se mohl vyfotit u základního kamene a přestřihnout pásku před volbami. V Libčicích je doslova na první pohled vidět celá řada problémů, které vyžadují chytré investice, ale z nějakého důvodu nejsou priorita. Inu, máme, co jsme si zvolili.

 5. Blanka Pavlíčková napsal:

  ….sice jsem se zařekla, že se nebudu k výše uvedenému tématu vyjadřovat – bylo mi řečeno, že jsem zaujatá, neboť č.p.81 bylo domem mojí rodiny více jak 100 let, ale nedá mi to. Netuším, jak vysokou částku hodlá město investovat, ale možná by stálo za to se zamyslet, zda je to opravdu potřeba, mít u poměrně rušné křižovatky komunitní centrum, jehož využitelnost je sporná. Vzhledem k tomu, jak jsou domy situovány, k velikosti pozemků, k sousedící zahradě, která je nad úrovní č.p.81, bych se přikláněla k širší debatě na toto téma. Vyvstává zde otázka – potřebují Libčice zrovna toto ? Nedaly by se plánované prostředky využít účelněji ?

 6. Michal Nehasil napsal:

  Souhlasím s tím, že celá věc si zaslouží veřejnou a ze strany vedení obce upřímně míněnou debatu. Podloženou informacemi a daty o potřebách města (strategický plán?). Zatím to vypadá tak, že studie byla představena na zastupitelstvu a ačkoliv starosta slíbil zveřejnění na webu města, stále není k dispozici a to ani na přímou žádost.
  Co se týče samotného spolkového domu, nemyslím si, že to je nutně špatné místo. To, že střed města vypadá jako rušná křižovatka, nemusí být napořád, naopak. Líbilo by se mi, kdyby se náměstí oživilo a proměnilo v opravdový společenský a kulturní střed města. Spolkový dům v takovém místě je podle mě krok správným směrem. Jen je třeba to nahlídnout v souvislostech, vymyslet jak omezit průjezd náměstím, vyřešit parkování (nebo naopak podpořit pěší chůzi širšími chodníky apod.)
  Otázek a možností řešení je mnoho. Doufejme, že tak významná změna tváře města a investice nebude sólo akce několika jednotlivců na radnici.

 7. Hana Turini napsal:

  Pěkné náměstí jako centrum města podle mě v Libčicích chybí, takže jsem pro. Ohledně komunitního domu už si nejsem tak jistá – jak už bylo zmíněno, máme koupaliště a kulturní dům (tento v pronájmu) a ty jsou minimálně využívány. Ten komunitní dům by město mělo spíš udělat z koupaliště. No a taky mu pořídit pořádnou čističku – ta voda je opravdu odrazující – buď ledová nebo špinavá…

 8. Lucie Richterová napsal:

  Návrh náměstí je zde: http://libcickekrizovatky.cz/content/uploads/2017/02/Studie_Mestsky_dum.pdf
  Docela se mi líbí. Pravda, náměstí tím sice nevzniklo, ale každopádně je to lepší než současný stav a taková budova v centru by byla skvělá. Líbí se mi i navržená úprava protilehlé strany kolem úřadu.
  Zajímavé by ale bylo vidět i jiné varianty, proč architekti nenavrhli více řešení, copak to neměli v zadání? Velký prostor by například vznikl po odstranění městského domu se „sámoškou“…

 9. rejpal napsal:

  Nic proti, ale půlka z těch obrázků jsou jen hezké malůvky (aby vám to přišlo cool), které ale jsou bohužel věcně voloviny. Zlikvidovaný veřejný prostor u fízlárny tam architekti raději ani nedali. Je to hezký vizuál, ale měli se zamyslet taky nad tím, jak lidé venkovní prostory v Libčicích využívají = kudy se chodí, popřípadě jaká bude ekonomika provozu takového zařízení – vydělá si to na sebe?. Klidně se s kýmkoli vsadím, že „druhý úřad“ na křižovatce, bude ekonomická katastrofa stejně jako provoz areálu koupaliště. Navíc, případné služby v objektu se budou jasně tlouct s novou provozovnou v Sokolovně. Uvědomte si, že ten prostor nebude nijak extra větší, než je současná knihovna nebo zasedačka na úřadě. Jako PR dobré, jako investice velmi špatné rozhodnutí. Velké oči = velká zklamání.

 10. Lucie Richterová napsal:

  Tak já si nemyslím, že veřejné budovy by si na sebe měly vydělat, to asi ani nikdo nečeká. Pravda je, že parkování se asi nijak neřeší…
  Neříkám nic víc, než že se mi to docela líbí. Ale možná existují lepší řešení.
  Dále mě v návrhu ještě pobavil nový koncept využití „Hrádku“ – další teoretik, který si nezjistil, že pozemky jsou v soukromém vlastnictví a majitel vůbec nestojí o to je prodat ani pronajmout…

 11. Radka napsal:

  Návrh městského domu (původně se snad mělo řešit náměstí?!) z mého pohledu: Líbivý, ale prvoplánový. Jak se jeví, zpracovaný bez znalostí poměrů a potřeb. Nedostatečně informativní k jakémukoli fundovanějšímu posouzení.
  PS: Zdá se, že se řeší stavba pomníčku. Osobně jsem proti. Domnívám se, že kavárna, knihovna, klubovna by měly být naopak rozstrkané po středu města nikoli soustředěné ve „velmi“ malé ploše jedné (asi nafukovací) budovy – to by podporovalo to slibované „oživení“ centra města. Víceúčelový sál by se mně osobně líbil v multifunkční hale (sportoviště i společenské akce) vybudované ve spolupráci se Sokolem. Ale … „zlatý voči“!

 12. Radka napsal:

  Pro ty, které to trochu zajímá. Nechám v knihovně u Šárky Sekerové loňské číslo časopisu ERA 21 věnované komunitní architektuře. Kromě krátkého zamyšlení nad tématem, tam najdete řadu úspěšných realizací z Čech i ciziny. Součástí jsou i výsledky soutěží na zpracování architektonického návrhu společensko – kulturního centra v Hrušovanech u Brna a výstavby knihovny a společenského centra v Úvalech. Obě vypsané soutěže se svými podmínkami velmi podobají situaci v Libčicích. U nás se však žádná soutěž nevypisuje, dokonce se ani nedělá průzkum, jestli obyvatelé něco takového vlastně chtějí a potřebují. Vypadá to, jako když město bez dlouhodobější strategie podléhá okamžitým nápadům, jak řešit „problémovou situaci“, která ovšem nenastala (a ani nenastane) ze dne na den.

Odpovědět

Můžete použít tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>