Dvojí metr pana Urbánka

dvojí metr

Ano, budeme tu dopodrobna rozebírat drobnou lapálii. Ale pokud si ji zobecníte, dostanete informaci o tom, jak Liběhrad vládne tomuto městu.

Aneb „jak poznat padělaný názor“

Každý sportovec to zná – v zápalu boje se člověk někdy dostane přes čáru. Nepřizná aut, pomůže si rukou, tečuje do zámezí, nechtěně a někdy v nouzi i s úmyslem složí soupeře… Každý slušný hráč má kontrolku, která mu v takový okamžik zabliká a upozorní ho, že tohle je mimo rámec hry. Za faul v zápalu boje se omluví, pomůže soupeři zpátky na nohy, odevzdá míč, opraví rozhodčího. Jasně, nefunguje to tak úplně vždycky, jinak by se nerozdávaly ceny fair play.

A stejně tak je to i v běžném životě. Nebo v politice – v zápalu boje uděláte faul… Bohužel, někteří libčičtí političtí matadoři svou fair-play kontrolku odpojili a účelové ohýbání reality je pro ně oprávněným prostředkem té legrační hry zvané „místní politika.“ Proč? Protože ji berou až moc vážně, úkorně a osobně.

Jak to začalo: Názor má mít obličej

Pojďme si ale vysvětlit oč jde. My LOSi jsme dospěli k závěru, že člověk, který se veřejně vyjadřuje k libčickým záležitostem, by měl být se svým názorem ztotožnitelný. Každý náš článek je sice vždy podepsaný, ale ne každý umí přiřadit jméno k obličeji. A přitom danou tvář třeba denně potkává – ve vlaku, ve škole, v obchodě, hospodě… jsme sousedé, potkáváme se, známe se, ale ne vždy máme k osobě přiřazené jméno.

zastupitelka Tereza Nehasilová.

A tak jsme se rozhodli, že ke svým příspěvkům do našich společných Libčických novin budeme přikládat svá fota. Abychom si rozuměli – články jsme psali i předtím, nově jsme k nim chtěli připojit svůj obličej. Ať každý ví, s kým se ztotožňuje a s kým že to vlastně třeba nesouhlasí.

První takový článek vyšel v únoru – sepsala ho Tereza Nehasilová. Že jste si její fotky nevšimli? Ano, redakce se totiž namísto přiložené fotografie rozhodla příspěvek vybavit oblíbeným žlutým rámečkem s nepodstatným sdělením a dezinformací, že všechny zásluhy – jako vždy – patří někomu jinému.

zastupitelka Ilona Ptáčková.

Svůj pokus jsme zopakovali znovu a poslali další článek do březnového čísla, opět s fotografií autorky. To už se nad obrázkem naší druhé drahé zastupitelky Ilony Ptáčkové sešla celá redakční rada.

Všímejte si, jak pozitivně působíme na libčické instituce – redakční rada se sešla poprvé po dlouhé době! A došla k závěru, že pan Urbánek něco vymyslí a sepíše.

O zdůvodnění vás nemůžeme připravit, tady je v plném znění:

——– Přeposlaná zpráva ——–
Předmět: Schůze red. rady.
Datum: Tue, 21 Feb 2017 09:16:46 +0100
Od: urbanekv@quick.cz

Redakční rada LN projednala na své schůzi 20. 2. 2017 požadavek umísťování fotografií pisatelů společně s články a rozhodla, že v současné době používaném grafickém systému toto není vhodné.

S pozdravem
VU.

Březnové číslo Libčických novin

Máte březnové Libčické noviny po ruce? Takže už víte, že v nich foto Ilony Ptáčkové nenajdete. Ostatně zdůvodnění jste si právě přečetli – nehodí se do grafického systému…

Něco vám nesedí? Máte pocit, že už jste pár „hlav“ v Libčických novinách zahlédli? U častých rozhovorů s místními politiky (zásadně těmi koaličními)? Nebo snad… co je to to malé pravidelně na titulce? …to je ale samozřejmé, protože být starostou automaticky znamená stát se polobohem, pro nějž neplatí dokonce ani „pravidla grafického systému.“

Tedy v pořádku, smiřujeme se s tím. Hlavičky patří jen k rozhovorům. A starosta má výjimku, aby na vás z první stránky díky své fotografii každý měsíc vyzářil trochu té pozitivní vesmírné energie.

Když se lidé nestydí

Pokud to náhodou nevíte, je dobré si připomenout, že uzávěrka příspěvků do Libčických novin je vždy 15. den předchozího měsíce. Tedy, že v době, kdy pan Vladimír Urbánek složitě konstruoval své zdůvodnění (21. února), už bylo vše podstatné pro březnové číslo Libčických novin připraveno (od 15. února).

Včetně zásadního článku finančního poradce pana Ondřeje Veszeleie, který zahnal všechny naše obavy z přijetí falešné bankovky nižší hodnoty. Viz obrázek.

Padělaný poradce

Asi nemusím zdůrazňovat, že tu článek z Libčických novin nezobrazujeme kvůli finanční gramotnosti. Ale že jej tu předkládáme kvůli publikované portrétní fotografii autora článku, jako evidentní důkaz nehezké účelovosti argumentace pana Urbánka.

Přesně toto je totiž dle pana Urbánka pro Libčické noviny a „jejich stávající grafický styl“ nevhodné. Zamítnutí našeho požadavku přišlo ve stejný okamžik, kdy grafik lámal právě tento příspěvek do březnového vydání.

Nemáme nic proti panu Ondřejovi a přejeme mu mnoho obchodních úspěchů a spokojených klientů. Tenhle článek není o něm – jeho obličej je pouhým objektem – je to důkaz toho, že zdůvodnění pana Urbánka je čistě účelové a nepravdivé. A zároveň je to názorná ukázka skutečnosti, že zástupci radniční koalice nejsou schopni udržet konzistentci svých výroků ani v rozmezí jednoho jediného týdne.

Není to vlastně o fotkách

Vraťme se na začátek našeho příspěvku. Je čas zopakovat si to hlavní: chybějící portrétní fotka u článku je lapálie malého významu. Ale je to příklad toho, jak liběhradští zástupci postupují obecně. Pokud takhle jednají v kauze „fotka v novinách“, kde chtějí čerpat důvěru v zásadních kauzách, kde se jedná o městské milióny?

Libčické noviny dlouhodobě porušují svůj status (třeba tím, že v něm dodnes LOS nemá svého zástupce, ač jsme jej navrhli). Koalice si z nich udělala své médium a rozhoduje o něm způsobem, jako by si ho platila ze svých vlastních peněz. Což na rozdíl od nás nedělají (my si své Libčické křižovatky financujeme z vlastních příspěvků).

Jak to tak vypadá, Liběhrad má strach. Strach z voleb, které budou za rok a půl. Má takový strach, že čistě účelově blafuje – a ani to jim moc nejde. Dobře tedy, s tím se nedá nic dělat.

Mě osobně mrzí jen to, že jim k tomu slušní členové redakční rady propůjčují svá jména. Ostatně, chystáme se je oslovit s prosbou o vyjádření k celé věci. A pokud tak učiní, najdete jejich komentář u nás na stránkách v dalším článku.

Obecní noviny patří obci, nikoliv Liběhradu

 • Libčické noviny nepatří koalici. Jsou to noviny placené z peněz / daní všech libčických obyvatel. A z toho důvodu mají mnoho zákonem stanovených povinností.
  • Především mají informovat vyváženě a nejednostranně.
  • Povinností stanovenou zákonem je uveřejňovat vše, co pošle zvolený zastupitel.
 • Oficiálně noviny řídí redakční rada.
  • Ovšem ta funguje v rozporu se svým vlastním statutem. Ten jasně říká, že v redakční radě má mít svého zástupce každý politický subjekt. Navrhli jsme svého kandidáta a dlouhodobě jsme ignorováni. Znovu to stejné – koalice účelově nectí pravidla. V tomto případě dokonce taková, která sama vytvořila. Naskýtá se otázka – jak se chová v jiných případech?
  • Kdyby redakční rada noviny opravdu řídila (i bez našeho zástupce), muselo by být lépe. V tiráži novin si můžete přečíst jména členů redakční rady a proti složení se nedá nic namítat (kromě chybějícího našeho zástupce). Kdybychom ovšem nevěděli z důvěryhodných zdrojů, že redakční rada se neschází (už se těším na žlutý rámeček).

A když už hlavy…

Marek Coufal
Abyste o nic nepřišli, tak tohle jsem já (autor článku).

komentářů 7

 1. Jan Menšík napsal:

  Neděláš Marku z komára velblouda? Na LK také není bežně mít u článku fotku autora. Fotky Ilony a Terky do LN dát mohli, když o to bylo požádáno, ale dělat z toho článek a kauzu?
  Mávnul bych nad takovou malicherností rukou.

  • Marek Coufal napsal:

   Honzo,
   jenomže ta podstata je jinde: v ten samý moment, kdy pan Urbánek zákazal přidat profilovou fotku k Ilonině článku, vyšla profilová fotka u článku pana Veszeleiho.

   Zjevně se tu čistě účelově lže. A někdo mít fotky v Libčických novinách může a někdo ne. A to není prkotina. Ten, kdo začne lidi rozdělovat na ty, co něco smí a na ty, co to samé nesmí, vleče společnost do pořádného průšvihu.

   Navíc lež zůstává lží i v případě „prkotiny“ a mávnout rukou nad tím, když někdo lže? Pokud má někdo potřebu lhát u takovéhle kauzy, jak se pak chová v těch opravdu velkých?

   A jen ti na závěr musím připomenout, že tím, že to původně byla „drobná patálie“ jsem svůj příspěvek začal.

  • Petr Nehasil napsal:

   Honzo,
   bohužel z komára velblouda dělá redakční rada LN. Uveřejnění/neuveřejnění fotky autora článku a ne shodou náhod opozičního zastupitele považuje redakční rada zatím za nejzávažnější věc k řešení.. Kvůli ničemu jinému se zatím v současném složení nesešla.
   Máš pravdu, že je to malichernost. Ale není dobře nad tím mávnout rukou..

  • Jana Chalupová napsal:

   Jestli se tu také nepoužívá dvojí metr 🙂 Také nechápu, proč Terka a paní Ptáčková tak tlačí na zveřejnění svých fotografií v LN, když na Libčických křižovatkách tuto možnost nevyužijí? Dostávají se přeci do všech libčických schránek, stejně jako LN, ne? Možná by bylo super, kdyby LN udělaly anketu mezi redaktory Libčických křižovatek, proč si tam nezveřejňují fotografie 🙂 Mohl by z toho vzniknout zase tak zábavný článek 🙂 No, nicméně, jsem ráda, že pan Coufal už udělal za touto „kauzou“ TEČKU, když mu redakční rada pravidla LN vysvětlila písemně. Škoda, že mu již dříve nesdělily vysvětlení kolegyně, kterým bylo podáno ústně paní Bartíkovou před několika týdny na zastupitelstvu ….

   • Martin Šimon napsal:

    Vážená paní Chalupová,

    když by se hloupost dala krájet, potřebovali bychom v Libčicích mnoho brusičů.

    Libčické Noviny si jako občané platíme ze svých daní, takže máme občanský zájem na tom, aby redakční rada postupovala korektně a chovala se k pisatelům slušně. Pracují přeci jen za naše peníze, že.

    Libčické křižovatky jsou projekt Libčického Občanského Spolku, který si všechny náklady platí z vlastní kapsy, tj. zveřejňuje informace podle stanov spolku. A do všech schránek je členové spolku nosí sami, protože jim zřejmě na Libčicích záleží.

    Jestli nevidíte rozdíl mezi 1) využíváním veřejných statků pro privátní prospěch a 2) využíváním privátních statků pro veřejný prospěch, tak vám ten rozdíl rád osobně vysvětlím. Přineste si prosím s sebou svojí peněženku, abyste to viděla dostatečně názorně.

    mějte pěkný den
    Martin Šimon

 2. rejpal napsal:

  Je to jen další snaha o odvrácení pozornosti od věcí, které jsou daleko důležitější, a Libčice jsou v nich objektivně zaostalou obcí.
  Ono je totiž o hodně pohodlnější a jednodušší dělat „drama queen“, než odvést kvalitní práci a udělat podstatné změny, které by byly ku prospěchu obyvatel Libčic.

  • Michal Nehasil napsal:

   V jakých ohledech jsou podle vás Libčice objektivně zaostalé? Mám své tipy, ale zajímal by mě váš pohled.

Odpovědět

Můžete použít tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>