Zelená bavlnka: Stojíte na autobusové zastávce a čekáte?

autobus číslo 456

A čekáte a čekáte. A on stále nejede? Začínáte být nervózní? Pak se vám může hodit následující informace: start autobusové linky Holubice – Libčice číslo 456 se odkládá na září 2017.

A nám je ctí, že pokud nejste zastupitel, nebo nemáte vysokorychlostní propojení typu „jedna paní povídala“ přímo na radnici, pak jsme první, kdo tuto informaci pouští do libčického veřejného prostoru. Na městských stránkách tato informace v době uveřejnění našeho článku stále chybí.

Rekapitulace situace

ROPiD zjistil, že nestíhá vozit lidi mimo dosah železnice příměstkými autobusy do Prahy na Horoměřickou (linka číslo 316). Aby přeplněným autobusům ulevil, rozhodl se přesměřovat linku 456, která dosud jezdí z Holubic do Kralup, nově do Libčic – k vlaku. Dojíždějící z Holubic a Turska tak měli získat zajímavou alternativu, jak se dostat do Prahy. Vše mělo začít fungovat od května 2017.

Nově trasovaná linka by samozřejmě udělala radost i libčickým obyvatelům – jak špatně jsou z Libčic dostupné sousední obce jako Tursko (a mimo jiné i naše nejbližší cukrárna), Holubice, Velké Přílepy si člověk nejlépe uvědomí teprve tehdy, když zrovna nemá k dispozici auto.

Zavedení nové autobusové linky obecně obec něco stojí (když linku chce, musí se na jejím dotování spolupodílet). O to lákavěji zněla nabídka učiněná Libčicím – provoz bude pro Libčice zadarmo, protože Libčice pomáhají řešit problém ROPiDu a svých sousedů. Stačí jen vytvořit autobusové zastávky.

Určitě ne všichni mají z nových zastávek ve městě radost (otáčení autobusu v křižovatce – u nádraží, vyblokovaná stání před domy – na náměstí, diskutabilní bezpečnost- před Saigonem…), nicméně zastávky jsou namalované (můžete se na ně podívat například tady) a chodníky u nich ležící se lesknou novou zámkovkou (kde bylo třeba).

A proč tedy autobus nejezdí?

Kapitulace situace

Zastupitelé města to již od 4. května vědí – starosta jim poskytl informaci o své komunikaci s ROPiDem.

Shrnutí? ROPiD se přiznává, že nestihl zajistit vhodný autobus, papírování s dotčenými obcemi (například schválení jízdního řádu) a dodělat označení zastávek. A pevně doufá, že hned po prázdninách – 4. září se jezdit začne.

Tedy, pokud stále ještě stojíte na zastávce a čekáte, tak pojďte domů, máte čas. A pokud sedíte doma držte spolu s námi palce, ať barva na silnici do září nevybledne.

Fakta k zamyšlení…

Využijte naší galerii a oba dokumenty si prostudujte. Pokud je to na vás dlouhé, pak vězte, že se tam mimo jiné píše:

 • Pan starosta ve svém vysvětlení sám uvádí, že město se o osud nově zavedené linky začalo zajímat teprve, když první autobus nedorazil. Samozřejmě neznáme podrobnosti a  nechceme tu nikomu křivdit. Možná určení zástupci města z pečlivosti počkali i na druhý spoj, který nepřijel a pak pro jistotu – sichr je sichr, nač se zbytečně blamovat – dlouho a marně vyhlíželi i třetí nedorazivší bus.
 • ROPiD ve svém vysvětlení uvádí, že  mimo jiné doufá, že se mu v získaném čase (přes prázdniny) s dotčenými obcemi podaří projednat návrh jízdního řádu.

Co z toho plyne?

Čekáte zdrcující kritickou úvahu o mizerné přípravě a špatné komunikaci města s ROPiDem?

Omlouvám se, ale toho se dnes nedočkáte.

Místo toho bychom rádi upozornili na lidský rozměr celé patálie. Na oběti, které s sebou správa města přináší. Vždyť BEZ jízdního řádu (a to počasí, co teď je!) muselo být čekání na první, druhý a možná i ten třetí autobus nekonečně k uzoufání úmorně dlouhé a náročné (stresová situace, zátěž pro oběhový systém…).

Vidíte? Povstaňte a vzdejte hold bezejmenným hrdinům.

Informace na webu města

Dodatek, oprava

Možná nejsme první, kdo informuje. Byl jsem upozorněn, že na městském webu se článek na dané téma nachází.

Škoda, že je nelogicky na 8. místě hned pod článkem s datumovkou 27. 2. – viz. obrázek. Inu, chceš-li občane něco vědět, pak si tu informaci najdi (úřad hrou).

komentáře 4

 1. Autobusový cestující napsal:

  To oni jako opravdu čekali, že přijede autobus, když na zastávkách nebyl a není ŽÁDNÝ JÍZDNÍ ŘÁD? Jakože se nakreslí vodorovné dopravní značení a ono to nějaký autobus z okolí přiláká? No tak to je solidně mimo.

 2. PeS napsal:

  Zlaté pravidlo veřejného publikování zní: Pokud mozno nepoužívej ironii, vzdy se najde nekdo kdo jí nebude rozumět….

  • Marek Coufal napsal:

   Já vím Petře. Nezmiňuješ to poprvé. Mám to vždycky na paměti, jen si prostě někdy nemohu pomoct… 🙂

 3. Petr Nehasil napsal:

  A zase se pohnul svět.. A s ním i „Stanovisko starosty“ na první místo na městském webu..

Odpovědět

Můžete použít tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>