Kouzlo libčického léta

aneb místní lidové tance, tentokrát kolem náměstí

Kdekdo si v létě stěžuje na okurkovou sezónu. Novináři nemají o čem psát, televize opráší „poklady“ svých archívů. K létu patří nuda ve veřejném prostoru. Nikoliv však v Libčicích. Neboť místní prázdninový rituál po léta na léto velí koalici stejně: dobu dovolených je třeba již tradičně využít k porušení vlastních slibů, prosazení osobních zájmů nebo nesystémových nepromyšlených nápadů. Aby si lidé nevšimli, dokud se to všechno neupeče…

Připomeňme si

Loňské léto bylo ve znamení změn územního plánu v lokalitě, kde mají své developerské záměry někteří koaliční radní a zastupitelé. Ano, loni v létě se na přesunutém zasedání vesele hlasovalo s oznámeným střetem zájmů.

Rok předtím se narychlo a v nouzi uprostřed prázdnin řešil prodej pozemků tzv. „Seřadiště“ společnosti RHG. Tehdy se s prodejem spěchalo, byli jsme v „časové tísni“ a tváří v tvář čelili „jedinečné příležitosti“… Tíseň nejspíš pominula hned, jak koalice prodej odhlasovala. Dva roky od prodeje pozemek dál utěšeně zarůstá plevelem a o dalších plánech nového majitele nikdo nic neví.

To samé léto 2015 byl zpátky k ledu poslán projekt na oživení náplavky, který jen chvíli předtím s velkou slávou jako svou prioritu představoval starosta veřejnosti. Vzpomínáte? Na plovárně se „diskutovalo“ o tvaru a barvě zábradlí…

Nejvyšší čas dostát místní tradici

Netřeba se bát porušení tradice, krize a jedinečná příležitost dorazily i letos, stejně jistě jako se kolotoče objeví na náplavce. Druhý srpnový týden Rada města vyhlásila na začátek září „mimořádné jednání,“ jehož stěžejním programem je zrušení dříve přijatého závazku vyhlásit architektonickou soutěž a soutěž nahradit kroky vedoucími k výstavbě komunitního centra, ať už to nakonec bude cokoliv. Účel se nějak domyslí, až to bude stát.

I letos, stejně jako loni k náplavce, rok předtím ke kulturnímu domu, máme za sebou „veřejnou besedu“, kde koaliční vedení města představilo plán přebudovat křižovatku Svobody na opravdové centrum města. Ti, kdo byli, si určitě vzpomenou na několikeré ujištění z úst pana starosty, že vše se odehraje formou architektonické soutěže. Že budeme hledat nejlepší řešení, a že vše, co jsem do té doby viděli jsou jen ideové návrhy.

Podobných ujištění se opakovaně dostalo i zastupitelům na řádném jednání před hlasováním o odkupu nemovitostí číslo 81 a 77 na náměstí Svobody: „odkupujeme pro architektonickou soutěž, do vyhlášení výsledku se na domy nebude sahat.“

Až dosud vše směřovalo k správnému cíli – k hledání nejlepšího řešení, k vypsání soutěže, která se na celý problém podívá systémově. K utrácení městských peněz účelně. Vyhlášením „mimořádného jednání zastupitelstva“ se koaliční rada chystá tohle všechno zahodit.

Hlasování o výkupu domů (16. zasedání, 19. dubna 2017)
– poslechněte si autentický záznam

Naše činy nás definují

Pokud několikrát veřejně slíbíte dodržet dohodnutý postup, pokud těchto slibů využijete k získání podpory druhé strany, pokud v momentě, kdy získáte, co chcete, svá slova odvoláte, vyjadřujete tím míru neúcty ke svým partnerům, soupeřům, zastupovaným spoluobčanům, ale především sami k sobě. Pokud takovým způsobem popřete své sliby, nemají vaše slova žádnou hodnotu.

A tak nezbývá, než se na tomto místě ptát, proč úvodník Libčických novin přináší slova o „konstruktivní a nekonfliktní atmosféře jednání zastupitelstva“, když hned další krok má zmíněnou atmosféru ve jménu vlastního pomníčku zadupat do země.

Přijďte na zastupitelstvo

Správné cesty bývají delší a klikatější. A ne všichni si troufnou po nich vydat. Zkratka je přeci tak pohodlná, co na tom, že nevede k zvolenému cíli a cestou jste minuli několik důležitých zastávek…

Přijďte se v pondělí 4. září podívat na mimořádné jednání zastupitelstva města.

Mně osobně je stále zatěžko uvěřit, že se na jednání najde opravdu dostatek lidí, kteří dohodu, konstruktivní atmosféru a možnost podílet se na něčem velkém vymění za svůj klid a betonový pomníček. Stále chci věřit, že všem zastupitelům jde o blaho obce, a že se tedy i po mimořádném bude pokračovat podle původního plánu. Jsem naivní?

Formování a probublávání názorů (17. zasedání, 21. června 2017)
– tohle je bohužel dlouhé, ale poučné

komentáře 3

 1. Kecal napsal:

  Ale to Libčickým nevadí, oni se spokojí s málem. Za poslední dekádu totiž víc než málo nikdy neviděli.

 2. Honza napsal:

  To video ze 17. zasedání mluví snad za vše. Abych to shrnul: zastupitelstvo neví přesně, co je to architektonická soutěž. Je si tohoto faktu plně vědoma, ale paradoxně se brání setkání s někým relevantním, kdo by jim na jejich otázky dal odpověď. Proto raději zvolí jinou možnost, aby se to všechno stihlo do konce volebního období…:) Ty tři dámy vpravo by měly dostat metál!

 3. Kateřina napsal:

  Pustila jsem si poučné video ze 17. zasedání a k tomu, že je dlouhé bych dodala, že je také smutné…
  Strategický plán je už rok u ledu, ekonomika je pro koalici nade vše, estetika a využitelnost to už je něco navíc… Bohužel se nemůžu pondělního zastupitelstva zúčastnit, ale můžete se někdo zeptat, proč např. město nejedná s architektem Hoffmanem o možnosti využít pro městské akce prostor skoro hotové Kotelny vedle Uhelného mlýna? A jak je možné, že chtějí rychle stavět cosi na náměstí, když a) volba místa pro komunitní dům nevychází ani ze strategického plánu ani z žádné architektonické či urbanistické soutěže
  b) lidi v Libčicích nejsou zvyklí chodit pěšky (viděli jste někdy, kolik aut parkuje před ZUŠ v den veřejných žákovských vystoupení?)
  c) když v několikerých novinách proběhne informace o stavbě sálu na zahradě ZUŠ (a to už nemluvím o plánech na multifunkční sportovní halu u Sokola…)?

Odpovědět

Můžete použít tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>