Našli jste černou skládku? Zmapuj to!

Stalo se to nejspíš každému, kdo někdy šel do lesa: Je krásný letní den, kráčíte lesní tišinou, třeba s košíkem na houby. Nějaké by mohly být támhle na pasece? Opatrně rozhrnete kapradí, abyste je nevyplašili a nezalezly zpátky do mechu, a copak tam vidíte?
Vysloužilou ledničku a zbytek karosérie ze Škody Favorit.

Kam s ním? Do rokle!

Rokle v Letkách: Letitý odpad srůstá s přírodou.
Foto: Mikuláš Ptáček

Není to tak dávno, co si lidé s odpadem z domácností nelámali hlavu. Co se nevešlo do popelnice a na dvoře to překáželo, se prostě odvezlo na kraj obce, svrhlo do strže a hotovo. Místa to byla smluvená, vozili to tam na kolečku skoro všichni. Na likvidaci těchto obecních skládek byly utraceny milióny a z doby, kdy se s tímhle pohodlným zvykem končilo, visí leckde cedulky s nápisem „Zákaz skládky pod pokutou…“. Většina měst si pak na konci minulého tisíciletí prošla zjištěním, že když lidé platí za každé vyvezení popelnice, vede to některé k tomu, aby část odpadu vyvezli na mez, a tak se postupně zavedly paušální roční poplatky. Ty zas spoustu lidí demotivují ve třídění odpadu. Je to zkrátka boj se starými zlozvyky, s leností a nezodpovědností, každopádně dlouhý a nekončící.

Na černé skládky je zákon

Vyvážet odpad do přírody je zakázáno, a to konkrétně zákonem č. 185/2001 Sb., o odpadech. Nesmí se ani házet plechovky z okna aut. Myslím, že to tuší i ti, kteří to dělají, i když jim možná nedochází, co by se mohlo stát, kdyby je někdo při tom chytil a příslušný úřad s nimi zahájil řízení.

Za nezákonné vyvážení odpadu na místa jiná než k tomu určená hrozí pokuta v řádu od desítek tisíc korun až do milionu (o sazbách podrobněji zde). Podle rozsahu, obsahu a místa se může jednat o přestupek, ale i trestný čin. Problém je samozřejmě většinou v tom pachatele odhalit – ve většině případů obec spíš řeší, jak se skládky zbavit.

Pokud se nenajde viník, spadá povinnost odstranění skládky na vlastníka pozemku – jistě k jeho nevelké radosti. Řekla bych, že to jsou nevýhody spojené s vlastnictvím lesa, které si málokdo uvědomuje. Řešení se pak hledá ve spolupráci obce, majitele a občanských iniciativ, jakou je například celostátní akce Ukliďme Česko.

Jak jsme na tom u nás doma?

Můj osobní dojem je, že v našem městě a jeho bezprostředním okolí na tom nejsme až zas tak zle. Respektive, ideální to není, ale leckde jsou na tom o dost hůř. Tu a tam sice nacházím různá dědictví minulosti, staré krámy v příkopech, které nejvíc vystupují na povrch na konci zimy, když sleze sníh a suchá tráva se rozestoupí. Tím, že tu nemáme průjezdní silnici, je i těch lahví kolem cest jaksi méně.

Město se o úklid svého území i jeho okolí stará. Hustota zalidnění tu není až zas tak vysoká, lidé na sebe navíc do značné míry vidí. Katastr obce není příliš rozsáhlý. Všichni mají svou popelnici, každý měsíc můžeme vyvézt velké odpady do kontejneru a určitá osvěta by tu byla. Přesto se občas najde člověk, který někde nenápadně vyklopí hromadu odpadků, někam k polní cestě, za šera – tedy já si myslím, že to dělají v noci, nikdy jsem nikoho neviděla. A kdyby přece, zřejmě bych těžko hledala dost odvahy na to si to s ním jít vyřizovat. Pravda je ale taková, že zakládání černé skládky je od určité hranice trestný čin a pro každého platí zákonná povinnost jej ohlásit.

Protože po okolí Libčic chodím téměř denně, začala jsem přemýšlet o tom, jak místa, kde se nepořádek koncentruje, nějak zaznamenávat do evidence, která by mohla být podkladem k nápravě stavu, třeba v již zmíněné akci „Ukliďme Česko“. A podle očekávání jsem zjistila, že jako dnes téměř na všechno existuje i na černé skládky tzv. „chytrá“ aplikace.

Zmapujto.cz

ZmapujTo.cz je největší platforma pro evidenci občanských podnětů, která původně vznikla jako ekologický projekt bojující proti nelegálním skládkám odpadu v České republice. Velice rychle získala na oblíbenosti a dnes slouží k nahlášení problémů a podnětů na zlepšení, které by obec měla zrovna řešit. Do ZmapujTo.cz se zapojily stovky našich obcí a dalších institucí, včetně Libčic nad Vltavou. Projekt je postaven na přesvědčení, že občanům není lhostejné, co se v jejich regionu děje, chtějí být jeho součástí a pomáhat. Pokud je správně pochopen, může být ku prospěchu všem – těm, kteří problémy najdou a oznámí, a úřadu, který je řeší a je za to chválen.

Těžiště hlášených problémů se týká nelegálních skládek, ale ten, kdo rád oznamuje úřadům, může se tu opravdu vyřádit. Některé záležitosti je určitě lepší řešit přímo, ale určitou výhodou zmapujto.cz je anonymita, která je poskytnuta oznamovateli. Pokud tedy máte pocit, že na vaše podněty na úřadě nikdy nebrali zřetel, můžete si to v tomto systému otestovat.

Kromě ZmapujTo.cz existuje ještě podobně zaměřený portál lepsimisto.cz, který lze používat ke stejným účelům.

V Nelahozevsi už mapují

Jednou z obcí, které ZmapujTo.cz aktivně využívají, je nedaleká Nelahozeves. Její starosta Josef Kebrle mi k tomu řekl: „Pokud se ZmapujTo správně používá, je to velmi užitečný systém. Úřadu to šetří čas, který by jeho zaměstnanci – pokud na to obec vůbec nějaké lidi má – trávili chozením v terénu. Nahlášené události se snažíme co nejdříve řešit, a pokud se to podaří, jsou všichni spokojení. Problém nastává pouze, když je hlášení špatně lokalizováno, nebo jde o věc, kterou buď řešit vůbec nemůžeme, anebo nechceme – lidé někdy navrhují věci, které by se jim líbily nebo hodily, ale jiným by mohly život naopak znepříjemnit. Důležitá je také organizační podpora ze strany obce – vyřizování podnětů musí být svěřeno konkrétní osobě.“

Libčičtí skauti při akci Ukliď Česko 2016: Hobití školní taška

Jak se můžu zapojit?

Je to opravdu jednoduché: do systému se stačí zaregistrovat (nebuďte netrpěliví, do tří dnů to opravdu vyřídí). Pak už jen stačí fotit místa a s krátkým popisem je předávat do systému. Pokud tzv. „fotohlášku“ odešlete přímo z místa nálezu, použijí se aktuální GPS souřadnice. Datové připojení ale není nutné, fotku je možné poslat později z domova, ale pozor na přesné určení v mapě.

Pokud nemáte ten správný chytrý telefon, ale přesto byste chtěli přispět, o problému nám podrobně napište a my jej vyfotíme a zadáme za vás. O přehledu všech zadaných fotohlášek a stavu jejich řešení zde povedeme přehled a na zastupitelstvu se zeptáme, jak je obec řeší.

Jeden komentář

  1. Michal Nehasil napsal:

    Zajímavý počin. Máš nějaké informace z městského úřadu ke způsobu jak s tím pracují?

Odpovědět

Můžete použít tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>