Liběhrad si odhlasoval klid na klídek

Psí hlava

Před čtyřmi roky jsem na slavnostním ustavujícím zasedání libčického zastupitelstva gratuloval zvolenému starostovi. Zprvu mne špatně pochopil. Nešlo o gratulaci ke zvolení, šlo o gratulaci k tomu, že dostal další čtyři roky k tomu, aby pochopil, co je to demokracie. Vyměřený čas uplynul a je možné bilancovat. Je to jednoduché. Starosta nepochopil.

Jinak by totiž nemohl inscenovat představení, které se odehrálo na koupališti ve středu 31. října 2018 při dalším ustavujícím zasedání zastupitelstva města. Rozdíl oproti tomu minulému byl jen v tom, že díky hlasům voličů opozice notně zesílila. Zatímco v minulosti disponovala jen šesti mandáty z celkových patnácti, dnes je rozdíl jediného mandátu. Vládnout v takové situaci je hodně nepohodlné. Uvážlivý politik by hledal s protistranou dohodu. V zájmu obce. Oslabený vítěz voleb však v Libčicích zvolil, tak jako vždy v minulosti, konfrontační styl. Rozdíl jediného mandátu přetavil v totální nadvládu a opozici nepřiznal ani to, co je demokratickým zvykem a politickou slušností. Tedy možnost kontroly rozhodování.

Opozici nebyla opět svěřena žádná pravomoc

V nejvyšším vedení města není z opozice nikdo. V radě města rovněž nikdo. Finanční a kontrolní výbor vedou zástupci koalice, která v nich má většinu. Bude tak kontrolovat sama sebe.

Každý, kdo na ustavujícím zasedání byl, potvrdí, že toto vše se odehrálo ve zjevné a usilovné režii staronového starosty, kterému se občas nedařilo skrývat osobní antipatie. To není ostatně nic nového. Kdo čte Libčické noviny, ví, že tento postoj je tím, co charakterizovalo uplynulé funkční období. Opozici se tu trvale nasazovala psí hlava, nejčastěji s tím, že ničí práci osvíceného vedení a zejména klid na ní. To, co opozice narušuje, není ovšem klid na práci, ale jen pohodlný klídek, který rozvoji města bezesporu neprospívá.

Petr Schönfeld,
zastupitel za LOS – Libčický občanský spolek

Jeden komentář

  1. Martin Šimon napsal:

    Dobrý den všem,

    1) stejně jako po minulých volbách poukazuji na fakt, že není korektní poskytovat na webu města zdarma reklamu na zaměstnavatele jednotlivých zastupitelů. Viz: „Mračková Olga LIBĚHRAD 2018 olga.mrackova@nova.cz

    2) Obecně platí, že „politik“, který není schopen najít žádnou shodu s ostatními politickými subjekty, neumí dělat svoji práci. Zvlášť na malých obcích, kde si lidé vidí jeden druhému do talíře/katastru nemovitostí.

    3) Stejně tak obecně platí, že ztráta mandátů mezi volbami vyjadřuje negativní hodnocení od občanů. Pokračování v praxi, kterou voliči změnou svého volebního chování označili jako nevhodnou, je vyjádření arogance vůči lidem v obci.

Odpovědět

Můžete použít tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>