Author Archive

Rozhovory v Kotelně I. : Sousedství po italsku a po česku

– ZRUŠENO –

Oznamujeme veřejnosti, že akce Rozhovory v Kotelně, Sousedství po italsku a po česku, která se měla konat v sobotu 14.3.2020 od 18.00 se nebude konat. Podle vývoje situace v souvislosti s virovou nákazou zahájíme Rozhovory, až k tomu budou vhodnější podmínky.
 
*****

Byla by škoda nepřivést do tak interesantního kulturního centra, jímž se rekonstruovaný Uhelný mlýn a Kotelna ve Šroubárně stávají, také žánr, v němž se hlavně mluví. Ne divadlo, to má v Libčicích dostatečně silné zázemí, ale rozhovor. Rozhovory s lidmi, kteří jsou názorově zajímaví, něco dobrého a užitečného dokázali, prožili a dovedou o tom poutavě vyprávět.

Zkusíme tedy čas od času do Libčic takové lidi pozvat a nabídnout i veřejnosti, aby se jich mohla zeptat a diskutovat s nimi. Bude-li zájem, pozveme další a další a další. 

Vstupné se vybírat nebude, za občerstvení se platí. (Pokračování textu…)

Rieger, nebo Babinský? Babiš, nebo Kajínek? Kdo se nám zachová?

F.L.Rieger

Desátého prosince vzpomeneme dvousetleté výročí narození českého politika Františka Ladislava Riegra (* 10. 12. 1818 Semily – ✝ 3. 3. 1903 Praha).

Je to taková zvláštní věc s těmi politiky. Čím dál méně si pamatuju jména těch bývalých a čím dál více si nejsem schopen zapamatovat jména těch současných. Kdo si dnes ještě vzpomene třeba na jakéhosi Víta Bártu nebo jakousi Alenu Hanákovou? Kdo si vybaví jen tak z fleku jméno dnešního ministra kultury nebo ministryně průmyslu? Naštěstí je v drtivé většině případů bezejmennost minulých i současných politických dějin nejen příjemná, ale dokonce blahodárná. (Pokračování textu…)

Přicházejí lidé z lidu

Libčické křižovatky č.1/2017

Vyšlo v tištěné podobě Libčických křižovatek číslo 1 / 2017.

Asi stále častěji se teď bude používat slovo lid – nebo „lidi“. Jak historie ukazuje, někdy jsou to všichni, jindy jen většina, která některým z menšiny pro výstrahu pověsí oprátky na krk. Je to zkrátka ošidné pojmenování, přitom jsme lid a lidi všichni, kteří máme tělo a mozek myslící. Pro výkon politické funkce by měla být hlavním předpokladem schopnost mozku uvědomit si zodpovědnost. A to zdaleka není podmíněno vzděláním, majetkem nebo sociálním postavením, jak ukazuje příklad z letošních nedávných voleb. (Pokračování textu…)

Stejné přání jako před 80 lety

Lidové noviny přinesly 29. prosince 1936 na první straně sloupek o svobodě slova, demokracii a diktatuře. I po těch letech jsou jeho myšlenky aktuální, a proto některé jeho části zveřejňujeme a hlásíme se k nim. Libčické křižovatky ve svých elektronických formách i tisku byly, jsou a doufejme, že i budou svobodné a otevřené necenzurované diskusi. To přejeme sobě i Vám čtenářům do roku 2017, v němž se bude volit právě mezi mírou demokracie a mírou vůdcovství.
(Pokračování textu…)

Rozhovor: Svoboda je možnost volby

Gabriela HavlůjováNa rozhovor přijela Gabriela Havlůjová z Kladna do Libčic v neděli dopoledne 27. 11. 2016. Potom pokračovala do Prahy na legionářskou konferenci. O čem jiném jsme si mohli povídat než o svobodě. Zajímavé je, že jen jednou řekla něco, co by se mohlo nazvat definicí svobody – tvoří to titulek rozhovoru. Jinak odpovídala v příkladech ze života. Je jí jednatřicet let, ale má v sobě zkušenosti mnohem starší, protože žije v intenzivním kontaktu s pamětníky našich moderních dějin. Ptal se jí Martin Sekera. (Pokračování textu…)

Rozhovor se starosty, kteří jsou jiní

Libčické křižovatky - tištěnéPříkladů dobrých starostů není nikdy dost. Sledovali jsme styl práce dvou mužů a jedné ženy. A položili jsme jim stejné otázky. Vedou Zákolany a Velvary, ty máme takřka za humny, Mšeno je asi tak na vzdálenost odpoledního výletu. Všichni tři mají smysl pro systematickou práci, schopnost spojovat a nadchnout lidi, chuť získat a vést větší dotační projekty. Každý z nich je po svém tím, k čemu náš pan starosta nadání ani vztah nemá, vizionářem. Svým obcím nedělají krátkodeché plastiky jejich architektonické tváře, rozhodují se po poradě s kvalitními architekty. A k tomu jsou ještě docela mladí. Za Křižovatky se ptal Martin Sekera. (Pokračování textu…)

Pozemky nad koupalištěm zbytečně provokují k otázkám o střetu zájmů

Když sedíte na dvou židlích - střet zájmů

Několik čtenářů našeho webu nám po shlédnutí videozáznamů z jednání zastupitelstva o pozemcích nad koupalištěm položilo prostou otázku: Jak je možné, že zastupitelé pan Urbánek, paní Lužová a pan Hudek mohou v bodech, které se toho týkají, hlasovat? Když patří mezi vlastníky těch pozemků, nebo k nim mají příbuzenský vztah, a tak jsou jasně v postavení konfliktu osobního a obecního zájmu? (Pokračování textu…)

1 2 3