Author Archive

Na lidi se nekašle

Psáno pro Libčické noviny 

V roce 2002 v době záplav byla tehdejší starostka na dovolené u moře. Záplavy přišly po jejím odjezdu, vcelku nemohla nic dělat. Všichni ji tehdy ubezpečili, aby se nevracela, stejně by to nestihla včas. Za nějaký čas prohrála ona i její, dosud v Libčicích bezkonkurenční strana, volby. Dodnes jsem přesvědčen, že její nepřítomnost v obci se na tom významně podepsala.

Dnes, v době koronavirové apokalypsy často myslím na to jak je důležité být s lidmi, dávat jim najevo zájem, podporovat je, organizovat, informovat o stavu věcí. A právě informovanost je to, co v našem městě stále kulhá. Mluvilo se o tom v souvislosti se školní peticí, probíhala diskuse o stavu Libčických novin. V nouzovém stavu nemá být nouze o informace. Lidé se nemají dohadovat, mají být včas a jasně informováni. Co se děje na poště, jak je to s lékárnou, a tak podobně.

(Pokračování textu…)

Kompetence

ZŠ Libčice

Rozmohlo se nám tu v Libčicích takové slovo. Kompetence.

„Nemohu s tím nic dělat, nemám k tomu kompetence.“ Kolikrát jsme to v poslední době slyšeli a četli.

Dotyčný to používá jako alibi k vysvětlení toho, proč po déle než deset let nic kloudného pro vyřešení problému nedokázal udělat. Řeč je o škole a starostovi, představiteli zřizovatele školy.

Wikipedie říká, že kompetence:

  1. jsou souhrn práv a pravomocí k výkonu nějaké funkce.
  2. jsou souhrn vědomostí, dovedností, schopností konkrétního jedince.

Závěr?

Omezené kompetence k výkonu funkce podle bodu 1 jsou problém. Větším problémem ovšem je, pokud jsou omezeny kompetence podle bodu 2.

Petr Schönfeld, zastupitel za LOS

Jsou Libčice atraktivní protože nejsou atraktivní?

Libčice se stávají čím dál tím víc atraktivním místem pro bydlení. Do města se stěhuje mnoho nových obyvatel, zejména mladých. Není to je kvůli tomu, že v Praze vyletěly ceny bytů a nemovitostí do nedohlédnutelných výšin. V Libčicích se drží na rozumné úrovni, což ovšem nemusí trvat věčně.

Klidné město s výborným železničním spojením

Libčice nemají jen tuto přednost. Zdejší devizou je především doprava. Ta existující i ta neexistující. Do našeho údolí vede v podstatě jen pár cest, které mají společné to, že vcelku nikam jinam nevedou. Město tak má klid. Existujícím a ceněným je železniční spojení. Před mnoha roky cesta vlakem na nádraží Praha-střed trvala skoro třičtvrtě hodiny. Dnes je to na Masaryčku půlhodinka pouhá. Z málokteré obytné čtvrti v Praze se dostanete do samého centra tak rychle a pohodlně.

(Pokračování textu…)

Libčické křižovatky pětileté (a jejich šedesátkrát starší předek)

Libčické křižovatky č.1/2017

Každý z nás má předky. Každá věc má svůj začátek. Například Libčické křižovatky oslaví v tomto roce pět let svého trvání. Ano, už celých pět let je občas dostáváte do schránek nebo čtete na webu. Staly se oblíbenými i nenáviděnými. Dobře tak. Nejsou lhostejné.

Před pěti lety byl tedy Libčických křižovatek začátek. A jak to je s těmi předky? Neskromně mezi ně počítáme noviny, které jsou letos šedesátkrát starší. (Pokračování textu…)

O náměstí nikoliv poprvé

Jedno z uvažovaných náměstí

Nevzhlednost některých míst si uvědomíme až při pohledu na fotografii

V poslední době se na radnici i ve veřejnosti diskutuje o úpravě některých prostranství, která by mohla být náměstím našeho města. Dokonce vedení města nedávno vykoupilo některé domy, aby se po jejich eventuálním zbourání vytvořil důstojný centrální prostor. Faktem je, že Libčice (ale ani Letky nebo Chýnov) skutečné náměstí nemají. (Pokračování textu…)

Zastupitelé u hasičů

V úterý 27. listopadu se v hasičské zbrojnici v Libčicích uskutečnila schůzka zastupitelů města s členy zdejšího hasičského sboru. Pánové Mach, Čmelík a Menšík a jejich kolegové udělali přítomným zastupitelkám Bělohradské a Peleškové a zastupitelům Coufalovi, Penížkovi, Schönfeldovi a Šeblovi podrobnou a velmi zajímavou přednášku o činnosti hasičů. Padlo mnoho otázek, z nichž žádná nezůstala bez odpovědi. (Pokračování textu…)

Na co má veřejnost právo: Jak by se měly proměnit Libčické noviny

Libčické noviny

U novin jsem prožil celý svůj profesní život. Více než 50 let. Byl jsem šéfredaktorem nebo ředitelem redakcí několika deníků. Zemědělských novin, Blesku, Lidových a Hospodářských novin. Řídil jsem i týdeníky jako Reflex, Profit, Týdeník Televize, Ekonom a další. Byl jsem generálním ředitelem největší české tiskárny. Šéfoval jsem Unii vydavatelů denního tisku. Proč se tím vychloubám? Abych odůvodnil, proč cítím právo vyslovovat se k Libčickým novinám.

(Pokračování textu…)

Liběhrad si odhlasoval klid na klídek

Psí hlava

Před čtyřmi roky jsem na slavnostním ustavujícím zasedání libčického zastupitelstva gratuloval zvolenému starostovi. Zprvu mne špatně pochopil. Nešlo o gratulaci ke zvolení, šlo o gratulaci k tomu, že dostal další čtyři roky k tomu, aby pochopil, co je to demokracie. Vyměřený čas uplynul a je možné bilancovat. Je to jednoduché. Starosta nepochopil.

(Pokračování textu…)

Potřebný nadhled

Libčické křižovatky č.3/2018

Vyšlo v tištěné podobě Libčických křižovatek číslo 3 / 2018.

Na facebookové libčické stránce se před časem objevovaly fotografie našeho města z ptačí perspektivy. Ve skutečnosti šlo však o záběry z dronu. Autor fotografií si na nich dal záležet. Byly skutečně dobré a zachycovaly mnohé části Libčic v nejrůznější denní i noční dobu. (Pokračování textu…)

Kolem kola

Libčické křižovatky č.2/2018

Vyšlo v tištěné podobě Libčických křižovatek číslo 2 / 2018.

Kolo neboli velociped zachránilo lidstvo před možným zhloupnutím a fyzickou degradací. Než bylo vynalezeno (a je to asi 140 let), nacházeli lidé své životní partnery v poměrně omezeném okruhu. Byl dán tím, kam se dalo dojít pěšky. Kolo, které se pohybuje zhruba pětkrát rychleji, tento okruh příslušně rozšířilo a genetická různorodost nabyla naprosto jiných kvalit. O příznivém vlivu na celkovou fyzickou i psychickou kondici jezdců nemluvě. (Pokračování textu…)

1 2 3