Pozvánka na jednání zastupitelstva města – 3. 7. ’19 – smlouva se Skanskou

Zveme vás na mimořádné jednání zastupitelstva města č. 6, které bylo z našeho pohledu od posledního jednání uskutečněného dne 19. 6. 2019 poněkud narychlo svolané na Středu 3. 7. 2019 od 18:00 do obřadní síně Městského úřadu. Jediným tématem má být dle navrženého programu Smlouva o spolupráci se Skanska Reality a. s.

Tato smlouva řeší spolupráci mezi městem a společností Skanska pro její plánovanou první etapu, která čítá 57 bytů a 3 000 m2 podlažní plochy. Součástí smlouvy je mimo jiné finanční příspěvek, který má společnost Skanska poskytnout městu. Tento příspěvek město může použít výhradně účelně pro zajištění navýšení kapacity mateřské či základní školy.

Paralelně s probíhajícím jednáním se Skanskou připravuje Výbor rozvoje města pro zastupitelstvo soupis Pravidel pro investory (developery), kteří budou na území města stavět bytové či nebytové prostory o ploše, které významně převýší obvyklé rámce vyloženě individuální výstavby (v konceptu pravidel je to plocha převyšující 300 m2).
Konečná výše odsouhlaseného příspěvku pro Skansku a její 1.etapu, o kterém se bude příští středu hlasovat s největší pravděpodobností ovlivní také výši příspěvku, který bude stanoven v Pravidlech pro investory i výši příspěvku, která bude požadována po Skance za další případné etapy, které mají čítat dalších 203 bytů a 15 000 m2 podlažní plochy. Je tomu tak proto, aby pro všechny developery byla nastavena stejná pravidla.

Případná odsouhlasená výše příspěvku právě na tomto jednání zastupitelstva (na které vás zveme), tak zásadním způsobem ovlivní budoucí hospodaření a možnosti města. My, jako Libčický občanský spolek LOS navrhujeme příspěvek developerů ve výši 1 000,-  Kč/m2 čisté bytové plochy a máme k tomu své důvody.

Koalice (Liběhrad a TOP 09) navrhuje příspěvek developerů ve výši 650,- Kč/m2 čisté bytové plochy a má k tomu jistě své důvody. Ostatně Rada města (4x Liběhrad, 1x TOP 09) navrhla na svém jednání 26.6.2019 pro smlouvu příspěvek 650,- Kč/m2.

Jednání zastupitelstva města bude předcházet ještě jednání Výboru rozvoje města. Přijďte si poslechnout odůvodnění k oběma návrhům a sledovat samotný průběh jednání. Ke konci jednání je dán prostor také veřejnosti.

Těšíme se na vaši účast,
zastupitelé LOS

Jeden z útržků záznamu z posledního jednání zastupitelstva ke smlouvě se Skanskou:

komentářů 11

 1. Martin napsal:

  Jako takhle důležitá věc a „náhodou“ vyjde na začátek okurkové sezóny? Tak to fakt ne. To smrdí levotou.

  Není důvod, proč by to nepočkalo na dobu po prázdninách. Nejlépe by bylo dobré k tomu udělat obecní referendum, nikdo z voličů mandát ohledně takhle velkého zásahu do Libčic ve volbách nedal.

  Vy opravdu věříte tomu, že ta výstavba půjde hladce? Že Libčicím prospěje? To je vize kapra před Vánoci! Tak si trochu připomeňte ty minulé „úspěchy“.
  – fingáč s kulturákem = fiasko
  – revitalizace náplavky = nic
  – rozprodej seřadiště = nic
  – třída medvídků v MŠ = sauna
  – spolkový dům na návsi = nic
  – sportovní hala = vlhký sen tří lidí

  Takže se dětinsky pohádá Losna s Mažňákem, Skanska si namastí kapsu, a ty negativní důsledky pocítí zbytek Libčic.

  • M napsal:

   Čekám, že s tím budou ještě dlouhé obštrukce. Prioritou většinou bývá politické krytí podnikatelských aktivit „místní kliky“ (bezrizikové!), nikoli investice velkých pánů z velkoměsta. V mezičase si dáme zase nějakou tiskovou šarádu, pokopeme opozici. Inu, politika ve stylu „What Would a Dick Do?“.

 2. Martin napsal:

  Pozor, hlásím výskyt trollů! Opět se vyskytuje nepříliš povedný „Ovčáček v sukních“!
  Jeho revírem jsou sociální sítě. Jeho příspěvky jsou toxické. Do věcné diskuze nepřispívá, pouze poštvává lidi. Dodržujte prosím pravidla netikety a nekrmte trolly.

  zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Troll_(internet)

  A příště si povíme o tom, jak bývají trollové financování.

 3. Milan napsal:

  Nerozumím argumentu že budou občané Libčic dotovat ze svého rozpočtu – doslova “doplácet“ náklady nějaké soukromé firmy na její soukromé obchody. Proč by příjmy/zisky soukromého obchodníka měly být zvyšovány z veřejného rozpočtu Libčic?

  • Martin napsal:

   Milane, zajděte si zítra na zastupitelstvo. Třeba se tam dozvíte, proč se z veřejného rozpočtu Libčic bude platit zasíťování pozemků, které jsou soukromých developerů. Když se podíváte na to, kdo vlastní ty velké pozemky a kdo o nich bude hlasovat, tak se vám řada věcí osvětlí.

   • Milan napsal:

    Já měl tak nějak za to, že majitel je soukromá obchodní firma (tj. Skanska) která se chystá (do svého majetku od bývalého soukromého vlastníka koupený) pozemek zasíťovat a zastavět, a pak dále jako zboží “nemovitost“ prodávat, jak je obvyklé. Zítra bohužel nevím, jestli se dostanu (těžko teď říci, podle zítřejší práce…) ale není mi známo že by někdo z firmy Skanska nebo bývalý majitel (prodejce pozemků této firmě), měl hlasovací právo o rozpočtu měta Libčic… :/

    • Martin napsal:

     1) Jenže ta pravidla by měla platit pro všechny velké projekty, tj. i projekty těch „developerů z radnice“. A jak se řeší střet zájmů „po Libčicku“, to také víme z předchozích situací.

     2) Děti nových obyvatelů ať už z velkých projektů Skansky nebo „developerů z radnice“ se nevejdou do školky, nevejdou do školy, ZUŠky, atd. Je správné, aby tito developeři finančně přispěli na novou veřejnou infrastrukturu, kterou jimi způsobený masivní nárůst počtu obyvatel způsobí. Město na to nemá. Případný kolaps těchto veřejných infrastruktur neumí nijak řešit, leda pomocí stavební uzávěry, která ale řeší pouze ty budoucí problémy, nikoli ty už vzniklé.

     3) Demografická vlna způsobená velkou skokovou výstavbou, do které se nastěhují primárně skupiny ve středním dětném věku, bude způsobovat problémy s kapacitami veřejných infrastruktur desítky let. Nepoučili jsme se z problémů sídlišť.

     4) Všichni místní politici teď budou kecat, že to „mají pod kontrolou“. Nemají. Pouze žvaní, aby utěšili zneklidněné voliče. V platném územním plánu mají nakresleno stovky bytů, které se mohou postavit… ale vyřešili snad přidání třídy v MŠ či rekonstrukci ZUŠ tak, aby se dala rozšířit kapacita? Ne.

  • Ilona Ptáčková napsal:

   To je vtipné připomenutí. …nedáme developerům nic zadarmo! Zadarmo ne, příspěvek do městské kasy bude, ale držet jej pěkně při zemi, to ano. Vždyť právě zmiňovaný developer z reportáže, pan Petr Kosík, se stal 3. 7. 2019 na mimořádném ZM novým zastupitelem a současně i radním. Za koalici pomohl odhlasovat příspěvek developerů na nižší hranici 650,- Kč místo druhých navrhovaných 1000,- Kč. Je úplně jedno, že na mimořádném ZM šlo jen o projekt Skanska, a to konkrétně navíc pouze o I. etapu. Je to 3 000,- m2 čisté bytové plochy a jak nám sdělil pan V. Urbánek, je to přeci pouhý 1 000 000,- rozdíl o který se hádáme! …to je slovo řádného hospodáře! Jeden milion, no a co. K tomu ale v celkovém součtu až se to rozběhne, a začnou nám tu růst bytovky a rodinné domky jak houby po dešti, je to už 18 000 m2 plánované bytové plochy jen v prostorách za ZUŠ a nad koupalištěm, a to je pak sakra rozdíl!
   Teď se nastavil malý precedent, od kterého se bude přistupovat pak stejně i k jiným podnikatelům na poli bytové výstavby. A právě v takové budoucí pozici je např. konkrétně pan Kosík. Zvedá ruku za příspěvek na ochranu městského rozpočtu a současně ví, že v budoucnu to samé půjde ale i z jeho kapsy, jakožto od místního developera.
   Pokud má vůbec cenu komentovat způsob, jakým se v TOP 09 posouvají kandidáti do ZM, potažmo do rady města. …tak samozřejmě každý má právo odejít odkudkoliv, mohou nastat různé důvody, mohou nastat bleskově nebo plánovaně. Netuším, jaké důvody měl pan Hudek ke složení mandátu, bylo to pro nás překvapivé, nečekané, navíc pro ostatní zastupitele nijak neoznámené celý týden, co byl mandát složen. Ale na jeho místo měl nastoupit pan Günter Bittengel, kterého voliči křížkováním na volebním lístku navíc vynesli ze čtvrtého místa kandidátky na druhé. On uvolněný mandát odmítl. Samozřejmě i tady platí svobodné rozhodnutí odmítnout cokoliv, ale v tomto případě je to pěkná facka voličům, kteří si jasně přáli mít jeho osobu na místech v samosprávě a dali mu svým hlasem důvěru.
   Bez jmen F. Hudek a G. Büttengel by totiž TOP 09 vůbec nebyla tam, kde se po volbách ocitla. Samozřejmě má domněnka.
   Takže přejme jen Libčicím, i přes žabomyší války v rozděleném názorovém spektru, i přes dalšího nového developera na postu radního, že si uhájí svou malebnost a nezačnou se překotně rozvíjet pomocí vysokých bytových domů. Protože rozvoj města určitě ano, ale na poli s rodinnými domky a dál klidným krokem.
   Jak zaznělo v reportáži, jsme široko daleko jedno z posledních malých měst v těsné blízkosti Prahy, kde není žádný satelit a výstavba nových bytů se nijak nevymkla kontrole. A trochu vesnický ráz si valná část Libčic zachovává dodnes, byť se za to možná někteří stydí.

   … a ještě ten příspěvek městu za každý m2 nové bytové plochy. Má svá ale, protože jiné je to stavět na zelené louce, jiné v našich Brownfieldech po městě a pod. Stejně ale tu mizivou částku, která dělá ve své podstatě 1,5-2% z prodejní ceny bytu, zaplatí koncový uživatel. Samozřejmě žádný podnikatel nebude odkrývat karty zda to půjde z jeho zisku nebo se to rozpustí do prodejní ceny, ale pokud si vyhlédnu nový byt v této lokalitě a budu počítat s přibližnou cenou 2400 000,-Kč za 2+kk, tak mě asi neodradí fakt, že cena bude 2 450 000,-Kč, protože se do ceny promítne poplatek pro obec. Protože jako nový obyvatel budu přeci chtít mít dostupné služby, fungující infrastrukturu, udržovanou zeleň, místo ve škole, školce, a to i za předpokladu, že si sem jako nový příchozí hned nepřihlásím trvalé bydliště, protože se mi to administrativně zrovna chvíli nehodí. …a pokud mě to odradí, mám možnost koupit jinde u Prahy, v zeleni a 30 min pohodlně vlakem od centra Prahy. …a možná s ještě větším příspěvkem.

   • Martin napsal:

    Když chcete v dobré víře udělat něco pro Libčice, nesmíte to dělat s partou lidí, která v dobré víře nejedná. Platí staré známé, že moc korumpuje.

 4. Martin napsal:

  Záznam z jednání zastupitelstva č. 6 z 3. 7. 2019?

  K nezaplacení!

  https://www.youtube.com/watch?v=FIYLTAiUwDM&feature=youtu.be&t=997&fbclid=IwAR3amPkct5u5CHJAzluFQNv2Id5kJQhc3wMcjffDgKJhCcQ38ZMSDE18NMg

  PS: kompetence trollů a stínových zastupitelů posuďte sami.

Odpovědět

Můžete použít tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>