Na lidi se nekašle

Psáno pro Libčické noviny 

V roce 2002 v době záplav byla tehdejší starostka na dovolené u moře. Záplavy přišly po jejím odjezdu, vcelku nemohla nic dělat. Všichni ji tehdy ubezpečili, aby se nevracela, stejně by to nestihla včas. Za nějaký čas prohrála ona i její, dosud v Libčicích bezkonkurenční strana, volby. Dodnes jsem přesvědčen, že její nepřítomnost v obci se na tom významně podepsala.

Dnes, v době koronavirové apokalypsy často myslím na to jak je důležité být s lidmi, dávat jim najevo zájem, podporovat je, organizovat, informovat o stavu věcí. A právě informovanost je to, co v našem městě stále kulhá. Mluvilo se o tom v souvislosti se školní peticí, probíhala diskuse o stavu Libčických novin. V nouzovém stavu nemá být nouze o informace. Lidé se nemají dohadovat, mají být včas a jasně informováni. Co se děje na poště, jak je to s lékárnou, a tak podobně.

Podívejme se jak na tom v Libčicích aktuálně (píšu to 15.března) jsme. Březnové noviny spousta lidí nedostala. Na webu města je pár informací. Většinou o tom, co je zrušeno a zavřeno. Nějakého lidského slova z radnice pohledat. Na městském twiteru je poslední příspěvek z 17. května 2018. Odkaz na facebook na webové stránce města vás zavede do skupiny Libčice nad Vltavou, která není (a nemůže být) oficiálním zdrojem informací vedení města. Existuje facebooková stránka Starosta města Libčice nad Vltavou, kde jsou aktuálně příspěvky o jazykovém koktejlu v naší zemi a o vzniku oddílu šachu v Libčicích. Na osobní facebookové stránce starosty je zhruba 50 fotografií z jeho současného pobytu v Indii…

Na dveřích Městského úřadu visela ve dnech karantény cedule stručně řečeno nabádající smrkající a kašlající občany, aby radši nevstupovali. S tím se dá stoprocentně souhlasit. Na lidi se kašlat nemá.

Doplnění: Tento text jsem, jak zmíněno, napsal 15.března. Krátce poté se několik věcí jako zázrakem změnilo a budiž řečeno, že k lepšímu. Například web města zaznamenal pozitivní vývoj a dnes jsou na něm aktuální informace. Probudil se i twitter. Radnice průběžně informuje a organizuje. Byl ustanoven krizový štáb. Je v něm i starosta, který se na dosavadní činnosti nepodílel a podle všeho by měl být v karanténě po svém pobytu v Indii a cestě domů přes Vídeň. Tíže veškeré práce a odpovědnosti tedy padla na místostarostu a další členy krizového štábu. A samozřejmě na pracovníky úřadu a mnoho dobrovolníků. Díky jim to na velitelském můstku obce funguje. Kapitán však zklamal.

Petr Schönfeld, zastupitel za LOS

komentáře 4

 1. Nekdo napsal:

  Dobře, že se po zaslání článku do LN informovanost zlepšila. Pobavilo mě, že odpověď starosty v LN s větou „Moc rád bych našim lidem řekl, že moje zpověď není určena tomu nešťastníkovi, který na jiném místě LN si osobuje právo soudit lidi.“ je umístěna přímo pod článkem P.S. Pan starosta asi předpokládal, že píše úvodník novin. Výměna kapitána už tedy zřejmě začala a čekám, že v příštích volbách už to bude oficiálně a po nich budeme mít nového starostu. Ostatně není žádná ostuda jít v 67 letech do důchodu.

 2. Pavel napsal:

  Petře S., ty jsi ale zlej, starej dědek. Je vidět, že máš mrtě času, jdi šít třeba roušky.

 3. Pavel napsal:

  Peťane, co tahle: https://www.youtube.com/watch?v=_QnoN4pqNLk
  To byly časy, co…

 4. Radovan napsal:

  Nejste sami! Přijeďte se podívat na panoptikum skanzenu v rezervaci Hudlice.

Odpovědět

Můžete použít tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>