Expediční kamera, filmový večer s vzácnými hosty

obrclanekek2015

Po úspěšném podzimním SnowFilm festu se můžete těšit na další filmový cyklus, tentokrát nazvaný Expediční kamera. Začneme na horských kolech a slackline na Islandu, budeme svědky pokusu dvou amatérů veslovat napříč Indickým oceánem. Podíváme se na extrémní lezení v Ománské poušti. Uvidíme profil extrémního běžce Kiliana Jorneta, pokus čtyř kamarádek o splutí Amuru na kajacích, cestu na kole přes Himálaj a na závěr budeme svědky vzniku nového sportu – putování z místa na místo na paraglidu.

Jako mimořádný host vystoupí se svým filmem a následnou besedou ikona saského pískovcového lezení, fenomenální  „pískař“ Bernd Arnold.

Odpoledne budete mít možnost navštívit v areálu plovárny slacklinový workshop. Bude veden zkušenými slacklinery a aktéry filmu Fyrst Danny Menšíkem a Lukášem Černým.

Expediční kamera

Kdy: sobota 28.3. 16:30 – 23:00
Kde: Libčická plovárna
Vstupné: do 15 let zdarma, dospělí 50 Kč, rezervace vstupenek na film-fest@los-libcice.cz

Program:

od 12:00 – Slackline workshop v areálu koupaliště
16:30 – Zahájení festivalu
16:45 – Horace (Švýcarsko, 2013, 15 minut, režie: Sebastian Doerk)
17:00 – Fyrst (Česká republika, 2014, 24 minut, režie: Jan Šimánek)
17:30 – Beseda s aktéry filmu Fyrst, Danny Menšíkem a Lukášem Černým

18:15 – And Then We Swam (Velká Británie, 2013, 37 minut, režie: Ben Finney)
19:00 – Into the Light (Německo, 24 minut, režie: Jochen Schmoll)

19:30 – Beseda s legendárním saským lezcem Berndem Arnoldem

20:30 – A Fine Line (Španělsko, 2012, 52 minut, režie: Sébastien Montaz-Rosset)
21:30 – The Nobody´s River (USA, 2014, 31 minut, režie: Skip Armstrong)
22:00 – Alegría (Švýcarsko, 2013, 28 minut, režie: Christoph von Toggenburg)
22:30 – 500 Miles To Nowhere (USA, 2013, 7 minut, režie: Gavin McClurg)

sLOSování vstupenek

LOSování proběhne po besedě s Berndem Arnoldem, tedy před posledním filmovým blokem. Díky libčičanům Michalovi Lapihuskovi z Mevy a Jesse GuthrieVaude CZ za poskytnutí cen. Na odpoledne zbydou nejaké drobné dárky na šikovné slacklinery.

ceny

O programu:

 • Bernd Arnold 

BA

Bernd Arnold (*1947) je legendární německý pískovcový lezec. Jeho domovskou oblastí jsou pískovce Saského Švýcarska. Je autorem bezmála tisíce prvovýstupů z nichž mnohé patřili k nejtěžším cestám celé oblasti a o jejichž opakování se sváděl tuhý konkurenční boj. Vedle pískovců vytvořil i několik významných prvovýstupů například v Rakouském Kaiseru nebo jihoamerické Patagonii.

 

 • Horace (Švýcarsko, 2013, 15 minut, režie: Sebastian Doerk, žánr: MTB)

horace hlavni
Příběh astronoma a technika Horace Dalla vás přenese do dob, kdy ještě kola neměla široké gumy, odpružené vidlice a karbonové rámy. V obleku a kravatě, s mapou celého ostrova velkou jako kapesník a hvězdnou oblohou jako průvodce přejel totiž před osmdesáti lety sám poušť na Islandu.
V období velkého neklidu, kdy se Evropa nacházela mezi dvěma světovými válkami, se Horace rozhodl přejet největší poušť kontinentu. Příběh milovníka klidu a samoty nás znovu a znovu staví před otázku, proč opouštíme komfort domova? Co nás žene k zanechání všeho a k rozhodnutí přejet na kole černou krajinu, kde NASA trénovala své astronauty? Možná, že Horace nebyl dobrodruh a jel jenom na výlet…
Sebastian Doerk je fotograf a filmař, který zachycuje kousky mountainbikerů na nejméně pravděpodobných místech. Jeho záběry jsou nesrovnatelné a zachycují krásu krajiny i odvahu jedinců.

 

 • Fyrst (Česká republika, 2014, 24 minut, režie: Jan Šimánek žánr: slackline)


Tým nejlepších českých a světových slacklinerů se vydává na Island, kde touží napnout vůbec první highline na ostrově. V plánu mají kaňon Fjadrágljúfur, ledovec Vatnajökull a lezeckou oblast Hnappavellir. Hlavním cílem jsou ale Trolí skály tyčící se do výšky 70 m přímo z moře. Nádherné skalnaté věže se nakonec, bohužel, ukázaly pro lezení naprosto nevhodné kvůli nekvalitní stavbě. Přesto tahle parta zvládla osm highlinů na jihu Islandu v délkách 33 až 90 metrů.

Anče Kuchařová, Danny Menšík, Peeto Kučera, Lukáš Černý a Petr Voříšek cestují po Evropě a vytvářejí highline projekty v evropských horách. Jsou držiteli několika rekordů a vášniví slacklineři a lezci, kteří se odhodlali třeba i na největší ledovec kontinentu.
Jan Šimánek fotí a natáčí lezce a highlinery. Je to zkušený lezec, kterého baví hlavně psychicky náročné výstupy. Vystudoval FAMU a jeho snímky spojují dokument, cílený amatérismus i humor.

 

 • And then we swam (Velká Británie, 2013, 37 minut, režie: Ben Finney, žánr: transoceánská expedice)

ATWS - hlavniPřeplout Indický oceán na veslici bez doprovodné lodi si troufne jen málokdo. Když se do toho navíc pustí dva muži, kteří nikdy nestrávili noc na moři a nikdy neveslovali, půjde o hodně dobrodružný zážitek. V roce 2011 se Britové James Adair a Ben Stenning vydali z australského Geraldtonu na Mauricius na cestu dlouhou 5 600 kilometrů. Několik kilometrů od cíle se jim ale převrátila loď a z už tak náročné cesty se stal boj o život. Některé výpravy lze naplánovat do posledního detailu, v případě Bena a Jamese to tak ale rozhodně není. V okamžiku, kdy jim zmizí pevnina z dohledu, vstupují do úplného neznáma. A když je pak zradí technika a musí se obejít bez GPS či spolehlivého zdroje pitné vody, samota přestane být jejich jediným nepřítelem.

Ben Finney je režisér dokumentárních filmů o lidech a jejich vztahu s přírodou. Vystudoval přírodní vědy a doktorát získal za studium sopky na Aljašce.

Ocenění: New Zeland Mountain Film Festival, Kendal Mountain Festival, Vancouver International Mountain Film Festival

 

 • Into the Light (Německo, 24 minut, režie: Jochen Schmoll žánr: lezení)


Říká se, že co jde nahoru, musí taky dolů. V tomto filmu to je ale obráceně. Do ománské jeskyně Majlis al Jinn, jedné z největších na světě, slanili Chris Sharma a Stefan Glowacz na 180 metrech volně visícího lana. Dostat se dolů byl ale jen začátek. Na dvojici lezců čekalo třináct délek 7c+ až 8b+. Jedinečný zážitek vyšplhat se zpátky na povrch Země nabízí film Into the Light. Lezení v obří ománské jeskyni Majlis al Jinn se přísně zakazuje. Celý projekt byl proto realizován jen díky speciálnímu povolení ománského Sultána a Ministerstva turismu. Vše muselo být předem přesně naplánováno a Chris se Stefanem tak měli velmi omezený čas, který v jeskyni mohli strávit. Oba se ale mohli těšit na lezení v místě, které ještě nezažilo vůni magnesia.

Dnes renomovaný režisér, kameraman a alpinista Jochen Schmoll začal svou kariéru ve Stuttgartu. V roce 1996 natočil svůj první dokumentární snímek – portrét alpinisty Roberta Jaspera. Dnes žije ve Španělsku a zaměřuje se na dokumenty ze všech možných oblastí, hory ale zůstaly jeho srdcovou záležitostí

 

 • A Fine Line (Španělsko, 2012, 52 minut, režie: Sébastien Montaz-Rosset, žánr: adrenalin)

fineline-hlavni

„Je to spíše alpinista než běžec,” říká o Kilianu Jornetovi jeho matka sice s nadsázkou, ale není daleko od pravdy. Fenomenálnímu sportovci se totiž podařilo vytvořit zcela nový sport propojením ultra runnigu a skialpinismu. Právě za touto náročnou kombinací vás pod vrcholky Alp zavede první film projektu Summits of my Life. Běžec, závodník ultra trailu a mnohonásobný držitel rekordů a světových titulů ve skialpinismu a horském maratonu Kilian Jornet se totiž rozhodl otestovat  svou zdatnost nejtěžším možným způsobem: během čtyř let chce překonat rychlostní rekordy výstupů a sestupů všech nejdůležitějších hor planety. Dosáhnout tohoto cíle znamená překonávat ty nejtěžší možné překážky a hlavně sám sebe. Jornet ale vládne obrovským odhodláním a ohromující motivaci. Nebezpečí a výzvy jsou pro muže narozené v horách součástí každodenního života.

Montaz-Rosset využívá schopnosti získané z života v horách, a vypráví tak příběhy z jedinečné perspektivy. Díky svým pracovním zkušenostem horského vůdce a lyžařského instruktora dokáže přinést zcela nový a překvapivý pohled. Ocenění: Barcelona Sports Film Festival, Chamonix Adventure Festival a Danish Adventure Film Festival.

 

 • Nobody’s river (USA, 2014, 31 minut, režie: Skip Armstrong, žánr: vodácká expedice)

Amber Valenti, Krystle Wrighte, Sabra Purdy a Becca Dennis je čtveřice mladých kamarádek milujících dobrodružství a přírodu. Jejich plán je jasný: sjet téměř 5 000 km dlouhou řeku Amur, od mongolského Ononu až téměř po ústí do Tichého oceánu. Amur nemá na svém toku jedinou přehradu a takových je na Zemi už velmi málo. Už před cestou ale dívky zažívají to, co nikdo prožít nechce. Becce umírá její dlouholetý přítel, a tak se a z výletu za dobrodružstvím stává výprava s úplně odlišným cílem. Jak si kamarádky pomáhají a užívají si společné chvíle, uvidíte ve filmu Nobody’s river.

Skip Armstrong nikdy netoužil po tom stát se profesionálním tvůrcem dobrodružných snímků. Dnes má za sebou několik ocenění za své filmy, a to i na Banff a Telluride. Točí pro National Geographic, ale taky třeba pro Air New Zeland. Jeho záliba přešla ve full-time job, který ho přivádí na nejdivočejší místa po celém světě.

 

 • Alegría (Švýcarsko, 2013, 28 minut, režie: Christoph von Toggenburg, žánr: humanitární expedice)

Jediným a ne zrovna skromným cílem cesty Christopha von Toggenburga je změnit svět. Na svém kole absolvoval 3 200 km přes Himálaj po nejvyšších stezkách světa s celkovým převýšením 50 000 m. Když zrovna nešlapal do pedálů, pomáhal malomocným a mentálně strádajícím ženám v Indii a vytvořil si v této nádherné krajině i mnoho přátel. Pomohl stovkám potřebných a ovlivnil milióny lidí po celém světě. Všechno nové a výjimečné vždy začíná snem, Christophův sen je využít svou energii ke změně světa. Dlouho přemýšlel, jak využít své nadšení pro sport a komunikaci při pomoci potřebným a výsledkem je projekt Alegría. Cestovatelský, sociální i dobrodružný film vypráví o tom, jak pomoc druhým dovede člověka na střechu světa.

 

 • 500 Miles to Nowhere (USA, 2013, 7 minut, režie: Gavin McClurg, žánr: paraglider)


Paraglide funguje pomocí kouzel; to ví přece každý a kdo to neví, po zhlédnutí tohoto filmu mu to bude jasné. Gavin McClurg vypráví o svém 500 mil (800 km) dlouhém dobrodružství, které vás až do posledního okamžiku udrží v napětí. Však pilot paraglidu taky nikdy přesně neví, kde, kdy a jak skončí. Jediné, co ví, je, že to bude další nezapomenutelný a kouzelný zážitek. Na cestu z jihu Utahu do Jackson Hole ve Wyomingu se vydává čtveřice zkušených sportovců. Jejich vybavení obsahuje i kyslíkové bomby, čeká je totiž let ve výšce 18 000 stop (5 500 m). Nádherné záběry malebné krajiny a vše, co o pragalidu potřebujete vědět, abyste se do něj zamilovali, nabízí snímek 500 Miles to Nowhere.

Gavin McClurg létá s paraglidem už pěknou řádku let a má za sebou výkony na fantastických místech celého světa. Je držitelem rekordu Severní Ameriky v souvislém letu se startem z rozběhu. 240 mil urazil za pouhých 7,5 hodiny.

komentáře 4

 1. Marek Coufal napsal:

  Sice si to můžu najít na dva kliky přes googlu, ale: co je to ten „sleklajn“?

 2. Michal Nehasil napsal:

  Nejlepe asi tady: http://bit.ly/wxOupy

 3. michal nehasil napsal:

  Dannymu Menšíkovi, kterého jsme viděli loni v Libčicích na Expediční kameře se podařil nový kousek. Překonal svůj vlastní světový rekord a přešel kilometrovou lajnu. http://www.redbull.com/en/adventure/stories/1331789988303/these-guys-just-crossed-a-1020m-slackline

  • Marek Coufal napsal:

   Se trochu bojím, aby se toho nechytil někdo v Libčicích a nepostavil slacklinu jako náhradu za přívoz… Technicky vzato by to bylo „přemostění řeky“ pro pěší. Odškrtnutá fajfka u jedné etapy projektu „Náplavka“…
   A mimochodem: je to borec, gratuluju… …i když úplně nechápu, proč to dělá 🙂 (kecám, chápu: je to zkratka, proč lézt dolu a pak zase nahoru, když můžu jít přímo, že?).

Odpovědět

Můžete použít tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>