Ukliďme Česko podruhé v karanténě

Ukliďme Česko je akce, která se už v Libčicích stává tradicí. Letos podruhé proběhla za zpřísněných karanténních opatření, ale přesto úspěšně – soudě podle počtu pytlů, které lemovaly silnici na Kralupy a Úholičky a několika ohlasů na libčickém facebooku. Pangejty prokoukly, ale ten hluboký příkop naproti domům v ulici Kralupská si prosím ukliďte vy co tam bydlíte, vážně vám nevadí se na to dívat z okna?

Nemám přehled o tom, kde a co našli jiní, ale já jsem se soustředila letos už podruhé na svahy pod silnicí na Kralupy, kousek nad evangelickým hřbitovem. Soudě podle dat spotřeby sloužil jako divoká skládka ještě kolem roku 2000, většina odpadu je ale starší (a to netuším, co může být v hlubinách). Podle obrovského  množství lahví od oleje Vegetol, stovek zavařovacích sklenic a četného potlučeného nádobí jsem nabyla dojmu, že sem odpad levně umisťovala nějaká libčická hospoda. Z jiného odvětví zase pocházejí četné lahve od motorového oleje a sjeté pneumatiky, tyto perly českých lesů a polí. Žádné vysvětlení mě ale nenapadá pro opravdu velké množství obalů od léků?

Vrcholem všeho byla taška plná peněženek a obalů na doklady, kterou do rokle odložil zřejmě nějaký sběratel. V jedné z nich jsem našla občanku kreditku paní Procházkové; posílám jí to poštou, třeba jí to po čtvrt století udělá radost, i když už má asi obojí nové. Podle katastru nemovitostí na uvedené adrese pořád bydlí.

Děkuji všem zúčastněným za to, že jim příroda v našem okolí není lhostejná.

 

Komentářů: 4

 1. Martin Š napsal:

  Díky za pozitivní report.
  Co mě ale nepřestává i po těch letech udivovat, i přes tyto jarní úklidy, je množství odpadu poházeného okolo Libčic. Kdyby se to tady jmenovalo Smetiště nad Vltavou, bylo by to celkem pochopitelné.
  Znám spoustu obcí a regionů, kde se černé skládky systematicky odklízely již od 90. let. Prostě se lidé/obec dohodli, že není normální mít za humny černé skládky, a uklidili to. Tady to asi je stále považováno za normální. Jinde se lidé i stydí za to, když mají na území jejich obce černé skládky.
  Teď je tu pár aktivních lidí, kteří to dělají o své vůli, pár lidí, kteří se přidají do akce Ukliďme Česko, a pár lidí, kteří se u úklidu nechají vyfotit v rámci své volební kampaně. No, ale hlavní aktivita libčických spočívá v tom, že příspěvek o uklízení hromadně olajkují na sítích a přidají přihlouplé gify.
  Myslím, že současná omezení pohybu mohou pozitivně posloužit k tomu, že si víc lidí udělá procházku po katastru Libcič i tam, kam běžně nechodí. Třeba při tom zakopnou o zarostlou pneumatiku nebo zkorodovanou pračku v lese. Sport a kultura jsou zakázané, tak proč se nescházet u úklidu? To jde s rozestupy a bezkontaktně.

  • Lucie napsal:

   No jasně, jen do toho!
   Ze strany města jsem se bohužel v mnoha případech setkala s argumentem, že pozemek se skládkou není v majetku města a s majitelem není domluva. Nevím ale, jaký nátlak na majitele byl vyvinut.

 2. Marie napsal:

  Děkuji za Vaši soukromou aktivitu věnovat se úklidu odpadu v Libčickem okolí, jistě je chvalyhodná. Pár pytlů odpadků z jiných zdejších lokalit už jsme také nanosili. Nicméně mi přijde trochu nevhodná formulace vaší mravokárné poznámky o tom kdo, kde a co byl měl nebo neměl uklízet – myslím tím zmínku o Kralupské ulici. Ulice je na kraji Libčic, škarpa hluboká a tak si zde bohužel cizí lidi rádi odhazují odpadky. Osobně mě ta vaše direktivní formulace dost popudila než vzbudila zájem o úklid.
  P. S. Výhled z okna nám to opravdu nekazí, z okna se díváme na hezkou zeleň

  • Lucie napsal:

   Dobře, za tu konkrétní místní pobídku se omlouvám a pokusím se to zobecnit:
   Bylo by hezké, kdyby se lidé starali a zajímali o svoje bezprostřední okolí. Ona jich to navíc většina i dělá. Ale pak jsou místa s krásnými domy a úpravnými zahradami – a za plotem smetiště. To mi připadá jako nepřiměřený kontrast.
   Pangejt v Kralupské vůbec není nejhorší, tam je toho na hodinku práce a zmínila jsem ho proto, že to bylo ten den cestou. V Libčicích jsou místa, kde je dokonce zjevné, že to tam naházeli sami obyvatelé okolních nemovitostí, nebo ti, kteří tam bydleli před nimi (sami jsme takovou měli za plotem).
   Hrozné jsou třeba navážky pod ulicí Na Vrchách – jedno smetiště se dokonce prodávalo jako stavební parcela!, nebo za novou výstavbou v ul. Družstevní, směrem k rozhledničce (nedělní výlet jako víno).
   Takže – pokud vám to tedy vadí (a věřím že ano) a sami to udělat nemůžete nebo vám to připadá marné – doporučila bych se domáhat nápravy na správě města, mají na to placené lidi.

Odpovědět

Můžete použít tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>