Za Mamutíkem… (vzpomínky na Jardu Nováka)

Jarda byl o čtyři roky starší než my, kluci, co jsme se spolu bavili. To ho předurčovalo k tomu, aby byl náčelníkem. Říkali jsme mu Mamutík, protože šlo o hru na lovce mamutů. Na zahradě jsme vykopali jámu na mamuty, do které se chytil otec Novák. Poté se hry přesunuly do rokle nad dnešním koupalištěm. Bylo to skvělé, občas docela nebezpečné, tekla i krev….


Postupně se záliby měnily. Někteří z nás se vrhli na muziku, jiní byli házenkáři, Jarda mučil své tělo gymnastikou. Vídali jsme se už míň. V dospělém věku jsme se potkávali na radnici, kde Jarda dlouho tajemníkoval. Pak v pražské „Juldě Fuldě“, kde pracoval a my se bavili. Nakonec při akcích, které jako zapálený sokolský organizátor neúnavně pořádal.

Nekonečné byly debaty s Jardou o libčické historii. Nedokázal se od tohoto tématu odtrhnout a začít s ním debatu u obchodu znamenalo mnohdy drahnou hodinku. Jarda toho ovšem věděl mnoho. Sypal ze sebe údaje, historky, jména. To vše s charakteristickou dikcí a intenzitou hlasu.

Naposledy jsem s ním mluvil den před jeho smrtí. Samozřejmě o historii, tentokrát libčického orchestru Potěr. Pospíchal jsem, stáli jsme mezi dveřmi našeho dvora a já vedl diskusi k rychlému konci. Nakonec jsme si řekli ahoj a slíbili si, že to domluvíme později. Zavřel jsem dveře a šel po svých. Jarda taky….

komentáře 2

  1. Lucie Richterová napsal:

    Poslední rozloučení s Jaroslavem Novákem se koná ve středu 6. prosince v 11:00 v krematoriu v Kralupech nad Vltavou.
    https://www.sokollibcice.cz/oddil/sokol/rozlouceni-s-jaroslavem-novakem/

  2. Martin Šimon napsal:

    Na obecním webu je prázdná kolonka „Významní lidé“ (http://www.libcice.cz/mesto/vyznamni-lide.html ). Myslím, že pan Jaroslav Novák by tam měl být za svou činnost pro Sokol a pro Libčice uveden.

Odpovědět

Můžete použít tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>