Beseda nad Libčickými novinami: Veřejně a otevřeně

Libčický občanský spolek (LOS) aktivně a konstruktivně přispívá k životu našeho města a k jeho vylepšování. Jednou z oblastí našeho zájmu je zkvalitňování informovanosti občanů o všech aspektech dění v Libčicích nad Vltavou. Hlavním nástrojem k této informovanosti jsou v našem městě Libčické noviny, které zdarma chodí každý měsíc do všech poštovních schránek.

Libčický občanský spolek (LOS) se rozhodl iniciovat veřejnou debatu o Libčických novinách a proto oslovil spolek Oživení o. s. se žádostí o zpracování analýzy pěti po sobě jdoucích čísel Libčických novin. Oživení o. s. jsme vybrali proto, že tato organizace se mimo jiné tématikou radničních periodik dlouhodobě zabývá a zpracovala již 65 podobných analýz.

Jak analýza vznikla?

Rozbor a popis metodiky, na základě níž byla analýza vytvořena, je k vidění na webu Oživení o. s. v části Analýzy. Celý text dáváme k dispozici dále. Podrobný rozbor jednotlivých čísel pak je k vidění na webu www.hlasnatrouba.cz.

Již z letmého pohledu je zřejmé, že analýza je dobrým základem pro naší diskusi. Nepřináší jen negativa, zmiňuje řadu pozitivních prvků, naznačuje také, co by stálo za vylepšení.

Pracovníci Oživení o. s. přijedou 20. května k nám do Libčic a celou práci nám budou osobně prezentovat. Akce se bude konat v restauraci na plovárně od 18.00 hodin. Zveme všechny občany, kteří mají zájem o konstruktivní besedu, stejně tak zveme vedení obce a zastupitele všech stran a hnutí, a představitele spolků.

Zastupitelé za Libčický občanský spolek (LOS)

Příloha: analýza Libčických novin vypracovaná spolkem Oživení, o. s.

Závěry analýzy
(pro čtenáře, kteří nemají čas nebo chuť číst celý dokument)

Závěr: obsah periodika je tvořen editorsky, nikoliv redakčně, politická plocha je složena z jednotlivých příspěvků, velmi často pocházejí přímo od reprezentantů vedení radnice či opozice, která obsahují nekritická a jednostranná sdělení nebo sdělení kritická vůči činnosti radnice. Prakticky se nevyskytují články, které by psal šéfredaktor, tedy ani články, ke kterým by si dohledával informace a postoje a následně je zpracoval do svébytného článku informujícího občany o dění v obci. Velkým deficitem zpravodaje je tak přeměna na arénu, názorně patrná především v prosincovém čísle, které je plné oponentních názorů, zároveň i poškozující plochy a chybí zde důraz na objektivitu a vyváženost informací.

(…)

Návrhy na zlepšení současného stavu

 1. Posílit nezávislost redakce vůči stávající výkonné moci samosprávy. Ideálně zformulovat taková pravidla, aby redakce nebyla personálně propojena s Redakční radou a stejně tak s politickými  subjekty v obci.
 2. Poskytnout Redakční radě kompetence dozoru nad vydáváním zpravodaje a dodržování pravidel LN a posílit její nezávislost jak na redakci, tak na vedení města. Redakční rada, s přihlédnutí  k faktu, že v ní mají být zastoupeny všechny subjekty v zastupitelstvu, může být volena přímo  zastupitelstvem obce.
 3. Motivovat redakci k aktivnímu vyhledávání informací k tématům (i alternativních) a vytváření  vlastního redakčního obsahu podle zásad novinářské práce (viz etický kodex pro novináře).
 4. Definovat pravidla pro příspěvky zastupitelů a řešení případných sporů.

(více informací v přiloženém dokumentu)

 

komentářů 19

 1. Martin Š. napsal:

  Vyhodit 9 tisíc za analýzu, která říká, že obecní noviny jsou celkem sračka, plná reklam, politických hejtů a samohany, mi stejně jako panu starostovi (https://www.facebook.com/pavel.bartos.716/posts/2243329769059219) přijde zbytečné. Problém je v tom, že má pravdu.

  • Vlastimil napsal:

   No viď že jo, komentář u článku na webu nestojí nic, a přitom má naprosto stejnou váhu!

 2. Martin Sekera napsal:

  Pro Martina Š.: Toto není stránka, v níž by bylo zvykem používat vulgarismy. Zdržte se toho. Byť nejste členem spolku, který tuto webovou stránku provozuje. Vadí to mně a nepochybně i ostatním z LOSu. Je to pod hranicí snesitelné prostořekosti na veřejnosti. Děkuji za pochopení.

 3. Martin Sekera napsal:

  Ano. Jsem v tomhle čím dál víc staromódní. A Vy jste vzdělaný člověk, takže to zkusím příkladem:
  salonfähig – společensky přijatelný. Tady v tom článku ze švýcarské současnosti se píše, že je znepokojivé, jak se v internetu množí případy antisemitismu od autorů, kteří se už neskrývají do anonymity, podepisují se vlastním jménem nebo i fotkou. https://www.kath.ch/newsd/antisemitismus-verlagert-sich-immer-mehr-ins-internet/
  To znamená, že se antisemitismus stává v digitálním veřejném prostoru salonfähig. Proto mě v našem méně významném tématu vulgarismů naplňuje trochu optimismem, že jste jako přispěvatel anonymní, takže si asi ani sám ještě nejste jist tím, že na zdejším webu už není vulgarismus brán jako „eklhaft“. Problém pro mě je, že Váš názor je pro žádoucí diskusi o zlepšení stavu obecního zpravodaje přes svou strohost stejně žvavý jako ten starostův. Omlouvám se za to poněkud příkré staré slovo.

 4. Martin Sekera napsal:

  Tak v tom se shodneme. Jen patri proste vetsinou jinam. Tady by taky svou emotivnisti odvadela pozornost od veci same. Diky za vlidnou odezvu.

 5. Ilona Ptáčková napsal:

  Tak květnové Libčické noviny roku 2019 máme ve schránkách, ale pozvánka na besedu nad LN v nich není. Noviny máme svobodné, placené z daní všech občanů, ale všichni občané se o pořádané besedě dozvědět nesmí. Co kdyby se náhodou ti, co nevládnou internetem, rozhodli na besedu přijít. Libčické noviny podávají objektivní a vyvážené informace, tak si umíte představit, jaký třaskavý materiál se z takové jedné pozvánky stal.
  Na viděnou na besedě! …tohoto času jsem již něco přes dva měsíce členkou Redakční rady Libčických novin, naplnil se tedy alespoň v tomto ohledu statut LN, kdy mají být v RR LN zastoupeny všechny politické strany jako v zastupitelstvu. Otázkou je, jak dlouho v RR člověk může za jistých okolností vydržet.

  • Ilona Ptáčková napsal:

   Tak nejen neotištění v Libčických novinách, ale ani nemožnost ohlásit akci veřejnosti pozvánkou v městském rozhlase!
   Zde zdůvodnění, cituji:
   Dobrý den, akce analýza Libčických novin není organizována městem, přestože se to města bezprostředně týká, vedení města ani šéfredaktor se jí nezůčastní, a nebude tudíž městskými informačními kanály ani publikována.

   S pozdravem

   Ing. Roman Dědič
   Tajemník

   • Ilona Ptáčková napsal:

    …nechápu souvislost, od kdy se v městském rozhlase ohlašují jen akce pořádané městem a pokud se vedení města na veřejnou besedu rozhodlo hromadně nepřijít a nezúčastnit se, proč to má být důvodem neohlášení akce ostatním občanům Libčic.
    …je to pouze prach sprosté zneužívání pravomocí!

    • kecal napsal:

     Tady zase někdo nepochopil, v čem to jeho „zastupitelování“ spočívá. Co naplat, na hloupost lék ještě není.

     Tak prostě použijte jiné informační kanály. Máte z minula od té semetriky řadu ukázek, jak cpát na FB propagandu a držet lidi u obrazek pasivně-agresivními hejty.

 6. Ilona Ptáčková napsal:

  Kecal nepochopil, kolik je v Libčických lidí, kteří o FB a jiné informační kanály ani nezavadí.
  … mimochodem jde i zcela o něco jiného.

 7. Ilona Ptáčková napsal:

  …a druhé mimochodem, budou to hlásit, někdo změnil názor…

 8. kecal napsal:

  Mimochodem, v Libčicích se dějí i o dost horší věci, než cenzura novin.

  Třeba dražba evidentně posledních osobních věcí člověka (občana Libčic) za 50 korun, která mu přidá k dluhu 20.000 za náklady exekuce. Píše se o tom?

  http://www.libcice.cz/dokumenty/1747-drazba.pdf

 9. Martin Š. napsal:

  Beseda o Libčických novinách je nepochybně dobrý počin, všichni se potřebujeme učit z vlastních chyb. Otázkou je, zdali se hlavní sdělení besedy mohou dostat k relevantním posluchačům a čtenářům. Podle mne nikoliv. Na hlavním libčickém diskuzním fóru (FB) totiž opět řádí troll/trollice. Tento „Ovčáček v sukních“ je z hlediska pravdomluvnosti, slušnosti a férovosti takovou „drobnou byť ne zcela povedenou kopií“ svého hradního vzoru.

  Pro čtenáře pro jistotu přidám definici internetového trolla a vysvětlení jeho činnosti:

  „Troll … zasílá záměrně provokativní, urážlivé nebo irelevantní (off-topic) příspěvky k citlivým tématům, jejichž hlavním smyslem je vyprovokovat ostatní uživatele k emotivní odezvě nebo jinak narušit normální, věcnou diskusi. Činnost trolla bývá v internetovém diskurzu nazývána trollingem či trollováním.“

  „Činnost trollů neunikla ani sociálním inženýrům. Tak se stává, že je troll placeným, nebo i dobrovolným (z přesvědčení) spolupracovníkem nějaké agentury a jejich činnost bývá za účelem dosažení nějakého cíle koordinována. Cíle mohou být rozličné, od propagace nějakého výrobku přes dezinformační činnost nějaké agentury až třeba k propagaci nějakého náboženství.“
  zdroj: https://cs.wikipedia.org/wiki/Troll_(internet)

  • Vlastimil napsal:

   Ještě bych pokračoval z té wikipedie odstavcem Ignorace trollů. To se bohužel spoustě diskutujících stále nedaří. Vyloženou nahrávkou na smeč a prohrou jsou pak otázky typu „a kolik toho děláte v té komisi pro město vy?“

 10. Martin napsal:

  Kuří oko!

  http://www.libcice.cz/clanek/265-cervnove-slovo-starosty-vydano-v-ln-6-2019.html

  Bohužel krapet v rozporu s biblickým:

  „Nebuďme ješitní, nesoupeřme spolu a nezáviďme si.“
  Galatským 5,26

Odpovědět

Můžete použít tagy: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>